Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 14 czerwca 2023 r., od dnia 1 lipca 2023 r. na terenie Polski zostanie zniesiony stan zagrożenia epidemicznego. Ta zmiana będzie miała istotne konsekwencje dla obowiązków pracodawców, ale również istotne informacje dla pracowników.
- Po zniesieniu stanu zagrożenia epidemicznego, pracodawcy i pracownicy będą zobowiązani do niezwłocznego wznowienia zawieszonych obowiązków i wykonania ich w ciągu 180 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego.
- Powróci obowiązek przeprowadzania badań wstępnych dla pracowników zajmujących stanowiska administracyjno-biurowe. W przypadku osób zatrudnionych na innych stanowiskach niż administracyjno-biurowe, badania wstępne nie będą już wydłużone do 180 dni.
- W ciągu 180 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, orzeczenia lekarskie wydane przez lekarza niespecjalizującego się w medycynie pracy stracą ważność.
- Od 1 lipca nie będzie już możliwe przeprowadzanie wstępnych szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
- Zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego spowoduje również brak możliwości wcześniejszego wypowiedzenia umów o zakazie konkurencji.
- Pracodawcy powinni pamiętać o zbliżającym się terminie przeprowadzenia szkoleń okresowych z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy dla pracowników, który został wydłużony na mocy ustawy covidowej.
- Po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego, nie będą obowiązywały ograniczenia dotyczące wysokości obowiązkowych odpraw, odszkodowań lub innych świadczeń pieniężnych wypłacanych w przypadku rozwiązania stosunku pracy.
- Pracodawcy stracą możliwość przyznawania pracownikom niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego z poprzednich lat kalendarzowych w wymiarze do 30 dni, bez zgody pracownika, pomijając plan urlopów.
Ważne jest, aby pracodawcy zatrudniający cudzoziemców zrozumieli konsekwencje związane z odwołaniem stanu zagrożenia epidemicznego. Warto zwrócić uwagę na kwestie takie jak wygaśnięcie ważności zezwolenia na pracę oraz ważności krajowej wizy i zezwoleń na pobyt czasowy, które zostały przedłużone na mocy ustawy covidowej. Zgodnie z przepisami tej ustawy, te dokumenty pozostaną ważne do upływu 30. dnia po dniu odwołania ostatniego stanu (zagrożenia epidemicznego lub epidemii), który obowiązywał.
Dobrą wiadomością dla pracodawców jest to, że z dniem odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, czyli po upływie 14 dni od tego momentu, przestanie obowiązywać przepis art. 98 ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Ten przepis, z pewnymi wyjątkami, dotyczącymi pewnych kategorii spraw i przesyłek sądowych, zawieszał fikcję doręczeń pocztowych.