Rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacyjna – 5 porad od rekrutera zwiększających szansę na zatrudnienie!

Mogłoby się wydawać, że Internet to kopalnia bez dna. Kopalnia tekstów, filmików instruktażowych, prezentacji czy porad – zarówno tych treściwych, zwięzłych czy rzeczowych. Wiele z nich dotyczy niezwykle popularnego tematu, jakim jest rozmowa kwalifikacyjna. Jednak pomimo tego, kandydaci ciągle powtarzają te same błędy! Dlatego dzisiaj skupię się na tym, aby w jednym miejscu – raz, a dobrze – z punktu widzenia osoby rekrutującej kandydatów, zdradzić Ci na co powinieneś zwracać uwagę, by podczas takiego spotkania wypaść jak najlepiej i zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie!

Do rzeczy!

Jeśli jesteś już tym szczęśliwcem, który został zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, przygotuj się na nią się tak, aby wypaść jak najlepiej. Każda firma ma inną politykę, jeżeli chodzi o kwestię wyboru kandydatów do pracy. Możesz spodziewać się rozmowy z  Działem Personalnym bądź też bezpośrednio ze swoim przyszłym przełożonym, szefem czy nawet właścicielem firmy! Niezależnie od tego z kim rozmawiasz, obowiązuje Cię kilka prostych zasad:

1. Punktualność

Spóźnienie na rozmowę kwalifikacyjną nie wchodzi w grę! Lepiej być pięć minut za wcześnie niż za późno. Odwołanie spotkania w ostatniej chwili to sygnał dla potencjalnego pracodawcy, że kandydatowi nie zależy na pracy, o którą się ubiega, dlatego nigdy tego nie rób! Możesz skreślić całe swoje szanse na zatrudnienie, nawet jeśli Twoje CV było niezwykle dobre!

2. Pierwsze wrażenie – robisz je TYLKO RAZ!

Badania dowodzą, że pierwsze 15 sekund spotkania odpowiada za wrażenie, jakie powstaje na temat nowo poznanej osoby. Nie oznacza to, że później tego wrażenia nie można zmienić, ale wymaga to dłuższego czasu, którego podczas rozmowy kwalifikacyjnej może już zabraknąć. Na pierwsze wrażenie wpływa wiele aspektów – między innymi Twój strój. Ubranie powinno być odpowiednie do sytuacji, jednakże proste i bezpretensjonalne. Elegancki i stonowany strój wyraża szacunek dla pracodawcy. Zbyt strojny lub ostentacyjnie niedbały ubiór może świadczyć na niekorzyść nawet najlepszego kandydata.

3. Wiedza na temat firmy

Przed rozmową kwalifikacyjną koniecznie odwiedź stronę internetową firmy i zorientuj się jaką działalność prowadzi, jaką pozycję zajmuje na rynku i jakie ciekawe projekty realizowała. Osoba odbywająca spotkanie z Tobą może zapytać o to co wiesz o firmie – oczywiście, nie zawsze w sposób bezpośredni. Dlatego przygotuj się dobrze z tej kategorii i zwyczajnie miej świadomość, do jakiej firmy aplikujesz na stanowisko. Warto też sprawdzić, co o przedsiębiorstwie piszą internauci na forach dyskusyjnych czy w innych miejscach w sieci.

4. Przezorny zawsze ubezpieczony

Koniecznie weź ze sobą swoje CV – nawet jeśli wcześniej przesyłałeś je do firmy, do której aplikujesz. Przed spotkaniem jeszcze raz je przejrzyj, ponieważ pytania o przebieg Twojej kariery i dotychczasowe doświadczenia to standard. Wydają się najłatwiejszą częścią, ale jeśli nie umiesz o nich opowiedzieć, możesz stracić cenne punkty w tej kategorii. Jeśli jest to wymagane, napisz list motywacyjny. Te dokumenty będą stanowiły podstawę do  rozmowy.

5. Nie daj się zaskoczyć, czyli rozmowa kwalifikacyjna to często ten sam schemat

Jako osoba bardzo doświadczona w przeprowadzaniu spotkań rekrutacyjnych, zdradzę Ci pewien sekret. Rozmowa kwalifikacyjna zazwyczaj odbywa się według podobnego scenariusza, dlatego zawsze spodziewaj się pytań o:
– przebieg dotychczasowej kariery,
– osiągnięcia zawodowe,
– mocne i słabe strony,
– pytania w obszarze motywacji – np. dlaczego chcesz pracować akurat w tej firmie, czego spodziewasz się po pracy na danym stanowisku,
– pytania o sprawy związane z konkretnymi kwalifikacjami, np.: „jak dobrze obsługujesz komputer”, „co wiesz o…” itp.

Na koniec spotkania rekrutacyjnego…

Zapytaj o przebieg całego procesu rekrutacyjnego oraz kiedy możesz spodziewać się odpowiedzi. To absolutne minimum. W ten sposób okażesz zainteresowanie stanowiskiem, o które się ubiegasz.

I jeszcze jedno – UŚMIECHNIJ SIĘ! Uśmiech przełamuje bariery

Dlaczego to tak ważne? Pamiętaj, nieważne z kimkolwiek będziesz rozmawiał. Czy będzie to rekruter, HR-owiec, przyszły przełożony, właściciel, dyrektor, czy prezes – przede wszystkim to również człowiek

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi usługami: dofinansowanie dla firm | rekrutacje pracowników | praca tymczasowa