Zatrudnienie pracownika – jak zrobić to dobrze?

  • 0
Zatrudnienie pracownika krok po kroku

Zatrudnienie pracownika – jak zrobić to dobrze?

Tags : 

Twoja firma się rozwija, masz coraz więcej pracy, zleceń i Klientów. W końcu brakuje Ci czasu, zatem dochodzisz do ważnego punktu, w którym stajesz przed wyzwaniem, jakim jest zatrudnienie nowego pracownika, być może pierwszego. Zastanawiasz się zatem jak to zrobić, żeby nie popełnić błędów i nie być zawiedzionym? Postaramy się odpowiedzieć na nurtujące Cię pytania w tym temacie!

Zatrudnienie pracownika krok po kroku

Skoro zacząłeś szukać w Internecie odpowiedzi na pytania o zatrudnienie pracownika, na pewno zdążyłeś się już zorientować, że rekrutacja nie jest czymś prostym. To cały proces, który musisz zorganizować, żeby pozyskać tego idealnego kandydata, minimalizując ryzyko popełnienia błędu. Jak się do tego zabrać?

Po pierwsze, warto stworzyć swój profil idealnego pracownika, czyli spisać wszystkie wymagania, jakie przed nim stawiasz. Jakie powinien mieć wykształcenie? Jakim doświadczeniem w branży powinien móc się pochwalić? Wbrew pozorom to wcale nie jest takie proste i musisz być przygotowany na to, że będzie to czasochłonne. Pomocny może okazać się nasz artykuł – „10 cech dobrego pracownika„.

Zatrudniając nową osobę, warto stworzyć profil idealnego pracownika, czyli spisać wszystkie wymagania i oczekiwania w stosunku do niej. Click To Tweet

Po drugie, zastanów się czy masz możliwości kadrowe do przeprowadzenia rekrutacji, czyli kogoś, kto ma już doświadczenie w prowadzeniu rozmów rekrutacyjnych. Może zatrudniasz już specjalistę HR? Jeśli tak, rekrutacja nie powinna przysporzyć Ci wiele problemu. Jeśli nie, czas na kolejny krok (poniżej).

Po trzecie, jeśli w Twojej firmie nie istnieje Dział Human Resources lub nie zatrudniasz osoby o takich kompetencjach, może warto skorzystać z pomocy kogoś z zewnątrz? Istnieje wiele firm, które zajmują się procesami rekrutacyjnymi i chętnie pomogą Ci znaleźć idealnego pracownika. Agencje Zatrudnienia przeprowadzą za Ciebie cały proces od A do Z i ściągną z ramion ciężar przebrnięcia przez stos piętrzących się CV i odbierania dziesiątek telefonów od osób zainteresowanych pracą.

Dlaczego warto wesprzeć się doświadczeniem firmy zewnętrznej?

Jeśli w Twojej firmie nie ma działu HR lub po prostu chcesz oddać proces rekrutacji w ręce agencji zatrudnienia, zazwyczaj będzie to dobre i szybkie rozwiązanie. Rekruter zdejmie z Ciebie czasochłonne sporządzanie i rozpowszechnianie oferty pracy. To on również skupi się na tym, żeby oferta dotarła do jak najszerszego grona odbiorców. Wykorzysta do tego wszystkie dostępne metody, m.in. zasięg agencji rekrutacyjnej w mediach społecznościowych, płatne promocje czy też kanały offline. Nie raz skorzysta z własnej, już wcześniej długo budowanej bazy kandydatów.

Rekruter przeprowadzi również wstępną selekcję, czyli „odrzuci” kandydatów, którzy nie spełniają Twoich wymagań i wyselekcjonuje tylko te kandydatury, które rokują owocną rozmową. Agencje zatrudnienia będą towarzyszyły Ci przy przeprowadzaniu rozmów rekrutacyjnych. Wesprą Cię swoim doświadczeniem, ukierunkują odpowiednio przebieg rozmów z kandydatami tak, aby uzyskać od nich najbardziej interesujące Cię aspekty.

Dodatkowo, jeśli stanowisko, na które aplikują chętni, będzie tego wymagało, przeprowadzą odpowiednie testy kompetencji. Po rozmowach rekrutacyjnych dobry rekruter sporządzi dla Ciebie profile i oceny kandydatów tak, abyś mógł na spokojnie sobie przypomnieć i przeanalizować każdego aplikanta.

Zatrudnienie pracownika z pomocą agencji rekrutacyjnej nie tylko Cię odciąży, ale również zminimalizuje ryzyko błędu! Click To Tweet

Ale… jak zatrudnić pracownika?

Jeśli skorzystałeś z pomocy agencji zatrudnienia przy samym procesie rekrutacji, kolejny krok również nie przysporzy Ci żadnych zmartwień czy kłopotów. Jeśli po rozmowach rekrutacyjnych i zapoznaniu się z profilami osobowymi kandydatów wybierzesz osobę, która ma zostać członkiem zespołu, agencja rekrutująca może wspomóc Cię również w ustalaniu technicznych aspektów zatrudnienia. Będą do nich należeć m.in. warunki umowy o pracę, warunki kontraktu, negocjacje wynagrodzenia itp. Wbrew pozorom, to również nie jest najłatwiejsza kwestia, dlatego powierzenie jej agencji zatrudnienia może wyjść tylko na dobre.

Pamiętaj też o tym, że firma rekrutująca z racji tego, że za przeprowadzenie procesu rekrutacji pobiera wynagrodzenie, może zapewnić Ci okres gwarancji na usługę. Oznacza to mniej więcej tyle, że jeśli okaże się, iż kandydat się nie sprawdza na nowym stanowisku, firma rekrutująca w ramach usługi wyselekcjonuje nowego.

Firma rekrutująca dla Ciebie pracowników może zapewnić Ci okres gwarancji na usługę, co podkreśla jej rzetelne podejście. Click To Tweet

Zatrudnienie pracownika z urzędu pracy

Jeśli natomiast rozważasz zatrudnienie pracownika z urzędu pracy, może to okazać się bardzo dobrym wyborem. Zyskujesz nie tylko ty, jako przedsiębiorca, ale także osoba bezrobotna zarejestrowana w urzędzie pracy. W takim przypadku przedsiębiorcy mogą starać się o dofinansowanie lub refundację wydatków, co pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy w firmowej kasie.

Dodatkowo, możesz w swojej firmie zapewniać np. staże dla bezrobotnych. Aby to zrobić, powinieneś zwrócić się z wnioskiem do Twojego powiatowego urzędu pracy i wypełnić odpowiedni formularz, a potem poczekać miesiąc na decyzję Powiatowego Urzędu Pracy.
Takie rozwiązanie, czyli staż dla bezrobotnych, to obustronna korzyść. Jako pracodawca, możesz bez ponoszenia kosztów przetestować potencjalnego przyszłego pracownika. Osoba na stażu dla bezrobotnych natomiast ma doskonałą okazję sprawdzić się, nabyć nowe umiejętności i doświadczenie zawodowe.

Koszt zatrudnienia pracownika

Jak wiadomo, wynagrodzenie minimalne w 2018 roku wzrosło w stosunku do poprzedniego roku, przez co obecnie wynosi 2100 zł brutto. To powoduje, że koszty zatrudnienia pracownika w 2018 roku są wyższe, ponieważ są one uzależnione od wysokości płacy minimalnej.

Przyjmijmy, że chcesz zatrudnić pracownika, płacąc mu na początku minimalne wynagrodzenie, które jest ustalone z góry w naszym kraju. Oferując mu zatem 2100 zł brutto, całkowity koszt zatrudnienia wyniesie 2532,81 zł, co prezentuje poniższa tabela stworzona przez serwis poradnikprzedsiebiorcy.pl.

zatrudnienie pracownika - koszty zatrudnienia pracownika 2018

Źródło: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-czy-wiesz-ile-wynosi-calkowity-koszt-zatrudnienia-pracownika

Skoro więc stoisz przed wyzwaniem pozyskania pracownika, zastanów się czy nie warto zwrócić się do jednej z wielu agencji rekrutacyjnych z doświadczeniem. Jeśli natomiast chcesz spróbować własnych sił to mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci zrozumieć najważniejsze aspekty zatrudniania nowego pracownika. Jakiej decyzji byś nie podjął, życzymy Ci owocnej rekrutacji!


Facebook

Środki z KFS

Dofinansowanie KFS środki dla firm EMAT HRC

Członkostwo w PIFS

EMAT HRC Certyfikat Polska Izba Firm Szkoleniowych