Szkolenia twarde i miękkie – co to takiego?

  • 0
Szkolenia twarde i miękkie -Co to takiego-

Szkolenia twarde i miękkie – co to takiego?

Tags : 

Szkolenia w ostatnich latach bardzo mocno zyskały na popularności. Nie ma się czemu dziwić, bo konkurencja na rynku pracy jest ogromna. W związku z tym, warto zadbać o to, by posiadać odpowiednie kompetencje, doskonale współgrające ze stanowiskiem, na które aspirujemy. Nośnym tematem są także szkolenia twarde i miękkie, jednak nie każdy wie czym one różnią się od siebie i co właściwie kryje się pod tymi pojęciami, dlatego dzisiaj zajmiemy się ich wytłumaczeniem.

Szkolenia to doskonały sposób na dokształcanie się, zdobywanie nowych umiejętności i podnoszenie kwalifikacji. Zanim jednak w ogóle zabierzemy się do poszukiwania  tych, które mogą nas zainteresować, musimy zapoznać się przynajmniej z ich podstawową klasyfikacją. Można je podzielić na wiele różnych sposobów, np.

– TREŚĆ (szkolenia twarde i miękkie – najbardziej podstawowy sposób podziału, którym dzisiaj się zajmiemy)
– DOSTĘPNOŚĆ (szkolenia otwarte i zamknięte)
– DOSTOSOWANIE DO UCZESTNIKÓW (szkolenia z gotowym i powtarzalnym programem oraz takie, które będą „szyte na miarę”, tzn. dostosowane do indywidualnych potrzeb Klienta czy uczestników)
– DŁUGOŚĆ (szkolenia krótkie i długie)
– LICZBĘ OSÓB W GRUPIE (szkolenia indywidualne bądź grupowe)

Szkolenia twarde i miękkie

Wspomniany wyżej podział szkoleń ze względu na treść, z których wynikają szkolenia twarde i miękkie, to w zasadzie najbardziej podstawowy sposób ich klasyfikacji. Wiele osób ma jednak problem z ich prawidłowym rozróżnieniem, dlatego jako wieloletni eksperci z branży Human Resources, służymy pomocą!

Szkolenia miękkie zazwyczaj są nastawione na rozwijanie indywidualnych cech uczestników i obejmują zakres rozwoju umiejętności miękkich. Będą to zatem takie umiejętności, jak: komunikacja interpersonalna, asertywność, motywacja, radzenie sobie ze stresem, zarządzanie czasem, rozwiązywanie konfliktów w grupie czy negocjacje (np. biznesowe).

Szkolenia twarde natomiast dotyczą przekazywania wiedzy specjalistycznej, zawodowej bądź branżowej i zdobywania umiejętności zawodowych. Ukończenie większości z nich skutkuje przyznaniem odpowiedniego certyfikatu, co z kolei wiąże się ze zdobyciem uprawnień niezbędnych do wykonywania danego zawodu czy profesji. Przykładem mogą być szkolenia informatyczne, fryzjerskie, z zakresu kadr i płac, z zakresu obsługi różnych maszyn (takich jak wózek jezdniowy).

 

'Szkolenia miękkie to rozwijanie indywidualnych cech, a twarde dotyczą wiedzy branżowej' Click To Tweet

 

Kompetencje twarde i miękkie

Kiedy odbędziemy odpowiednie szkolenia twarde i miękkie, uzyskamy nie tylko certyfikaty ich ukończenia, ale też pożądane umiejętności, czyli kompetencje twarde lub miękkie, w zależności od tego na jaki kurs się zdecydowaliśmy. Czym różnią się zatem od siebie ww. kompetencje i jakie są ich przykłady?

Kompetencje miękkie są niejako związane z wrodzonymi cechami. Dotyczą tego, jacy jesteśmy, jaki mamy charakter i temperament, w jaki sposób reagujemy na niektóre sytuacje czy problemy czy jak radzimy sobie ze stawianymi przed nami zadaniami. Szkolenia miękkie pomagają nam doskonalić takie umiejętności. Jeśli zatem nie czujemy się pewnie w negocjacjach biznesowych, odbycie kursu negocjacyjnego z pewnością to zmieni. Kompetencje miękkie nie rozkładają się równomiernie pomiędzy ludzi, co oznacza, że niektórzy mają lepsze predyspozycje do zarządzania swoich czasem czy innymi pracownikami, przez co doskonale nadają się na liderów, a inni niestety mniej. Każdy z nas ma zupełnie inne cechy, mocne i słabe strony, których powinien być świadomy. Pozwoli mu to na doskonalenie tych lepszych aspektów siebie oraz na wzmożonej pracy nad słabszymi.

Kompetencje twarde to natomiast posiadana przez nas wiedza i umiejętności czy konkretne kwalifikacje, które nabyliśmy wcześniej na drodze naszej edukacji lub szkoleń (oczywiście – twardych). Będą to zatem ukończone kursy, znajomość języków obcych, posiadane uprawnienia itp.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że wiesz już czym są szkolenia twarde i miękkie i jakie różnice występują między nimi. Zdecydowaliśmy się na wyjaśnienie tej kwestii, ponieważ nasi klienci wielokrotnie nas o to pytają. Nie jest to trudne zagadnienie, jednak wcale nie dziwi nas to, że niektóre osoby mogą zwyczajnie nie mieć o tym pojęcia. Dlatego po to tu jesteśmy. Jeśli macie jakiekolwiek pytania  lub kwestie wymagające wyjaśnienia lub doprecyzowania, piszcie! Z chęcią odpowiemy.

W zamian za to, że przeczytałeś ten artykuł, możesz otrzymać 10% zniżki na wybrane szkolenie z naszej oferty szkoleniowej. Wystarczy, że podczas kontaktu z nami podasz hasło SZKOLENIE10, a udzielimy Ci 10% rabatu na nasze kursy. To jak, z czego chcesz się przeszkolić?

 

Ciekawa promocja - 10% zniżki na szkolenia twarde i miękkie! Click To Tweet

Facebook

Środki z KFS

Dofinansowanie KFS środki dla firm EMAT HRC

Członkostwo w PIFS

EMAT HRC Certyfikat Polska Izba Firm Szkoleniowych