Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną? Najlepsze porady!

  • 0
jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną porady

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną? Najlepsze porady!

Tags : 

Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną to pierwszy „mały cel”, który pojawia się w Twojej głowie podczas wysyłania aplikacji. Kiedy już jednak zostaniesz zaproszony/a na spotkanie rekrutacyjne, zastanawiasz się nad tym, jak się ubrać. Dlatego dzisiaj przedstawiamy kompletny poradnik pt. „Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?”. Sprawdź porady naszych rekruterów, które pomogą Ci w zrobieniu świetnego „pierwszego wrażenia”!

Jak dobrze zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej?

Kiedy Twoje CV zainteresuje rekrutera lub potencjalnego pracodawcę, zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Jak się pewnie domyślasz lub jak już wiesz z własnego doświadczenia, jest ona bardzo ważna dla dalszego rozwoju Twojej sytuacji zawodowej, bo to od niej często zależy czy zostaniesz zatrudniony/a czy też nie.

Pierwsze wrażenie jest niezwykle istotne, bo według badań, już pierwsze 10 sekund rozmowy z kimś wystarczy, żeby wyrobić sobie o nim wstępną opinię i zdecydować, czy chcemy nawiązać z nim bliższe relacje. Choć owe „pierwsze wrażenie” często bywa mylące, to nie da się ukryć, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej nie będziesz mieć dużo czasu na przekonanie do siebie rekruterów.

Już 10 sekund rozmowy z kimś nowym wystarczy, żeby wyrobić sobie o nim wstępną opinię, zwaną pierwszym wrażeniem. Click To Tweet

Zacznijmy zatem od kwestii ubioru, która w aspekcie pierwszego wrażenia jest niezwykle istotna i może wiele o Tobie powiedzieć.

Jak ubrać się na rozmowę o pracę? Kwestie ogólne

Czy to, w co ubierzemy się na rozmowę o pracę, rzeczywiście jest aż tak ważne? Okazuje się, że tak, bo aż 65% właścicieli firm przyznaje, że gdyby musieli wybrać między dwójką kandydatów o bardzo podobnych umiejętnościach i doświadczeniu, zdecydowałby… ich ubiór podczas spotkania rekrutacyjnego!

Warto pamiętać o tym, że rozmowa kwalifikacyjna to nie czas na eksperymenty modowe. Jeśli jakichś ubrań w ogóle nie nosiłeś/aś wcześniej, lepiej zrezygnować z takich „stylizacji” i pójść w stronę czegoś, co jest sprawdzone – oczywiście, z odpowiednim wyczuciem.

Pamiętaj o tym, że na rozmowę kwalifikacyjną należy się dobrze ubrać, a nie przebrać. Sprawni rekruterzy bez problemu zorientują się czy dobrze czujesz się w stroju, który założyłeś/aś czy też jest to dla Ciebie pewna nowość.

Motywem przewodnim Twojego stroju zatem powinna być „niewymuszona elegancja”.

Strój na rozmowę kwalifikacyjną – jak go dobrać?

Skoro znasz już podstawowe kwestie dotyczące ubioru na rozmowę rekrutacyjną, możemy przejść dalej i przedstawić elementy stroju, które są jak najbardziej wskazane podczas takiego spotkania oraz te, których absolutnie należy unikać!

Pamiętaj, że Twój strój biznesowy powinien wskazywać na Twoje porządane w pracy cechy. Dobrze, jeśli będzie odzwierciedlał Twoją kompetencję, profesjonalizm i klasę. Połącz te elementy z tym, w czym czujesz się dobrze, a Twoja pewność siebie wzrośnie i będziesz mieć większe szanse na pozytywne przejście procesu rekrutacji.

Na co warto postawić wybierając strój na rozmowę kwalifikacyjną?

  • Klasyczne stroje i kolory („niewymuszona elegancja”)
  • Schludne i czyste ubrania
  • Buty zakrywające palce i pięty (ważne szczególnie latem, kiedy upał kusi)
  • Rajstopy (wskazówka oczywiście dla Pań, ale warto pamiętać o niej również latem)

Czego powinno się unikać dobierając ubiór na rozmowę o pracę?

  • Sandałów i japonek (zdarzało się!)
  • Dużych dekoltów i spódnic mini
  • T-shirtów, krótkich spodenek, bluz czy dresów
  • Zbyt kolorowych strojów (chyba, że to rozmowa o pracę na specyficzne stanowisko, a nie biurowe)

Jeśli chodzi o punkt pierwszy, czyli „klasyczne stroje i kolory”, świetnie sprawdzi się czerń, kolor szary, granatowy, brązowy, beżowy czy pastelowe odcienie.

Klasyczne ubiór rozmowa kwalifikacyjna

Klasyczny ubiór na rozmowie kwalifikacyjnej zazwyczaj okazuje się świetnym wyborem

Dobierając strój na rozmowę kwalifikacyjną, w większości przypadków lepiej postawić na klasyczne kolory: czerń, granat, szarość, biel i brąz. Click To Tweet

Strój na rozmowę kwalifikacyjną – czy istnieje złoty środek?

Może Cię zmartwimy, ale niestety nie istnieje jeden, uniwersalny strój, który będzie pasował na wszystkie rodzaje rozmów kwalifikacyjnych. Dlaczego nie? Ponieważ wszystko zależy od tego, do jakiej firmy i na jakie stanowisko aplikujesz!

Lepiej jest być ubranym zbyt elegancko, niż niechlujnie. Jeśli zatem idziesz na rozmowę do młodej firmy (np. do start-upu), nie zaszkodzi założyć garnituru lub koszuli z krawatem i marynarką (jeśli jesteś mężczyzną) czy spódnicy lub sukienki i klasycznej koszuli lub bluzki (jeśli jesteś kobietą). Nawet, jeśli panuje tam bardzo luźna atmosfera – chyba, że podczas wstępnej rozmowy telefonicznej udzielono Ci informacji nt. wymaganego stroju.

Nie ma również co szaleć z dodatkami, bo co za dużo, to niezdrowo – zwłaszcza na rozmowie kwalifikacyjnej. Jeden lub dwa jak najbardziej wystarczą. W przypadku mężczyzny, może być to po prostu zegarek i obrączka (jeśli jest po ślubie), a w przypadku kobiet np. naszyjnik i pierścionek.

Jeśli chodzi o dobre rady w kwestii samego wyglądu, to warto zadbać o to, aby strój był po prostu schludny, czysty i wyprasowany. Paznokcie powinny być czyste, a jeśli chcesz mieć je pomalowane, lepiej postawić na stonowane i delikatne kolory lakieru.

Rozmowa kwalifikacyjna zazwyczaj jest stresującym doświadczeniem, dlatego koniecznie pamiętaj o antyperspirancie – zwłaszcza w ciepłe, letnie dni.

Psychologowie wspominają również, żeby w kwestii perfum postawić na te cięższe zapachy, przez które sprawimy wrażenie bardziej dojrzałych i zdecydowanych osób. Słodkie, kwiatowe zapachy, lepiej zostawić na inne okazje.

Jak się zaprezentować na rozmowie kwalifikacyjnej?

Skoro już doskonale wiesz, jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną, możemy przejść do kolejnych kwestii, czyli samej prezentacji – a raczej rzeczy, o które warto zadbać wybierając się na rozmowę o pracę.

• Zawsze warto mieć przy sobie swoje CV i list motywacyjny, które wysyłałeś/aś, aplikując na dane stanowisko. Rekruterzy czy potencjalni pracodawcy zazwyczaj drukują nasze dokumenty aplikacyjne przed rozmową kwalifikacyjną, ale lepiej być ubezpieczonym na inną ewentualność i mieć dokumenty ze sobą.

• Warto wziąć ze sobą również notatnik i długopis, aby zapisywać w nim ważne kwestie podczas rozmowy o pracę. Wtedy przedstawisz się jako osoba zaangażowana i taka, której zależy na pracy i jest odpowiednio zmotywowana. Zdziwisz się, jak wiele szczegółów możesz wynotować z rozmowy o pracę: od benefitów pracowniczych, po warunki płacowe, umowę czy opis Twoich obowiązków!

• WAŻNE: Jeśli żujesz gumę, koniecznie pozbądź się jej przed rozmową o pracę, ponieważ żucie jej w trakcie jej trwania będzie nieeleganckie i może zostać źle odebrane.

Jak ubrać się na rozmowę o pracę – mini-poradnik dla kobiet

Jeśli jesteś kobietą, pamiętaj o tym, że nie zdobędziesz pracy dzięki eksponowaniu swoich fizycznych walorów – nawet, jeśli jesteś umówiona na rozmowę kwalifikacyjną z mężczyzną. Lepiej odpuścić więc sobie bardzo krótkie spódniczki czy duże dekolty, ponieważ w wielu przypadkach nie tylko nie przyniesie to odpowiedniego rezultatu, a może nawet pogorszyć Twoją sytuację. Jak już wiesz, pierwsze wrażenie jest bardzo istotne.

Takie stroje lepiej zostawić sobie na inne okazje, a na rozmowę o pracę postawić na styl, elegancję i klasyczne rozwiązania, które zazwyczaj po prostu dobrze się sprawdzają.

W kwestii ubioru na rozmowę o pracę lepiej postawić na styl, elegancję i klasyczne rozwiązania. Click To Tweet

Kiedy zatem decydujesz się na spódnicę lub sukienkę, wybierz taką, które sięga mniej więcej do kolan, bo, jak już pisaliśmy wcześniej, krótsza będzie odebrana jako nieodpowiednia. Pozostając w temacie Twoich nóg, pamiętaj o ubraniu rajstop – nawet cielistych i nawet w letnie dni – jest to nieodłączny element kobiecego stroju formalnego przy wyborze spódnicy czy sukienki.

Co do butów, odradzamy sandały czy buty z odkryty palcami. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się takie, które będą miały zakryte palce – są zwyczajnie bardziej eleganckie. Nie muszą być na obcasie – wystarczą zwykłe, klasyczne baleriny.

Oprócz spódnicy czy sukienki, możesz postawić również na eleganckie spodnie i koszulę, garsonkę, marynarkę czy klasyczny sweter do wspomnianej koszuli – wszystko zależy od Twoich upodobań i pory roku. Pamiętaj – na rozmowie o pracę musisz czuć się przede wszystkim komfortowo! Inaczej, nawet najlepsza kreacja, która do Ciebie nie pasuje, nie sprawdzi się.

Na rozmowie o pracę musisz czuć się komfortowo - inaczej, nawet najlepsza kreacja, która do Ciebie nie pasuje, nie sprawdzi się! Click To Tweet

Zadbaj również o makijaż: powinien on być raczej stonowany i delikatny, niezbyt wyrazisty – to nie wesele czy bal karnawałowy. Podkreśl swoją urodę i rysy twarzy, ale nie przesadzaj z ilością makijażu.

Jak ubrać się na rozmowę o pracę – mini-poradnik dla mężczyzn

Nie ma co ukrywać, że mężczyźni, którzy chcą dobrze prezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej, mają zdecydowanie łatwiej! Jeśli jesteś mężczyzną, pewnie nie będziesz się zbyt długo zastanawiał nad tym, co ubrać na rozmowę kwalifikacyjną.

Garnitur? Bardzo proszę. Najlepiej postaw na ciemne i stonowane kolory, takie jak: czerń, granat, szarość czy brąz. Pamiętaj tylko, aby podczas rozmowy o pracę nie zdejmować marynarki (wskazówka: kiedy stoisz, marynarka powinna być zapięta na jeden guzik, a kiedy siadasz – odpięta). Nie rozluźniaj również krawatu – po prostu zawiąż go wcześniej na tyle mocno, żeby nadal czuć się komfortowo i żeby móc swobodnie oddychać. Jeśli chodzi o kolor skarpet, dobierz je do koloru butów i spodni. Pamiętaj też o ich odpowiedniej długości – skarpetki nie mogą odsłaniać nóg, gdy siedzisz.

Eleganckie spodnie, marynarka i koszula bez krawata? Mniej elegancko i formalnie, ale nadal będziesz prezentował się dobrze. Takie rozwiązanie sprawdzi się w mniej formalnych miejscach oraz gdy na co dzień unikasz garniturów i mógłbyś się czuć w nich po prostu skrępowany.

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną latem?

Skoro tworzymy już taki rozbudowany poradnik na temat ubioru na rozmowę o pracę, poruszymy też kwestię pór roku, które mogą przysporzyć nam sporo problemów – zwłaszcza sroga zima i upalne lato!

Zacznijmy zatem od lata. O tej porze roku najlepiej będzie postawić na ubrania lekkie i przewiewne, aby nie pojawić się na rozmowie o pracę w strugach potu. Idąc lub jadąc na spotkanie rekrutacyjne, możesz swobodnie ściągnąć marynarkę czy żakiet. Krawat również możesz zawiązać dopiero przed wejściem do firmy lub w toalecie – unikniesz w ten sposób nadmiernego pocenia się w drodze na rozmowę.

Pamiętaj, że pomimo, iż na zewnątrz temperatura jest bardzo wysoka, obowiązują Cię pewne zasady, o których wspominaliśmy wcześniej: zero sandałów, japonek i butów z odkrytymi palcami, zero krótkich spodenek i odkrytych nóg, T-shirtów czy polówek. Unikaj także koszul czy bluzek z krótkim rękawem, a jeśli już się na nie zdecydujesz – wybierz te z mniejszym dekoltem. Uwierz nam – to poświęcenie może być tego warte!

A co powiesz na letni garnitur? Wiele sklepów odzieżowych ma takie w swojej kolekcji. Są wykonane z cieńszych i bardziej przewiewnych materiałów – idealne na formalne spotkania w lato!

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną zimą?

Zazwyczaj zimą, jak wskazuje sama nazwa tej pory roku, jest zimno, zatem na rozmowę kwalifikacyjną zakładamy dodatkowo płaszcz czy kurtkę. Jeśli chodzi o docelowy ubiór, obowiązują nas te same zasady, które wspominaliśmy wcześniej: schludne i czyste ubrania o stonowanych kolorach.

Kiedy chodzi o okrycie wierzchnie, pamiętajmy, że nasz strój jest formalny, zatem lepiej odpuścić sobie puchowe i sportowe kurtki – zwłaszcza te o jaskrawych kolorach. Lepiej wybrać klasyczny płaszcz lub zwykłą, zimową kurtkę w ciemnym kolorze.

Co do butów, tutaj zdecydowanie lepiej sprawdzą się klasyczne pantofle czy szpilki zamiast mocno „zabudowanych” butów zimowych. Możesz na przykład wziąć 2 pary obuwia i przebrać je w toalecie, jeśli na dworze jest mnóstwo śniegu lub temperatura jest zbyt niska na to, by wybrać jedne, które sprawdzą się zarówno na zewnątrz, jak i podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Upewnij się również, że Twoje buty nie są zabłocone i będą prezentować się schludnie.

Wszelkie okrycie wierzchnie warto zostawić na recepcji, odwieszając je na wieszak. Kładzenie ich w pomieszczeniu, w którym odbywa się rozmowa o pracę, jest zwyczajnie nieeleganckie. Warto również poświęcić kilka sekund na to, by przejrzeć się w lustrze i upewnić, że makijaż czy fryzura są nienaruszone. Wbrew pozorom, ma to duże znaczenie, bo zwiększy Twoją pewność siebie, co z kolei może wpłynąć na sam wynik Twojej rozmowy rekrutacyjnej.

Teraz już wiesz, jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną!

Mamy nadzieję, że nasze, bądź co bądź, obszerne porady rozwiały wszelkie Twoje wątpliwości i okazały się pomocne. Zastosuj się do nich, a kwestie ubioru i pierwszego wrażenia będziesz mieć już za sobą. Od teraz, wszystko będzie zależeć wyłącznie od Ciebie. Nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć Ci powodzenia na Twojej rozmowie o pracę!

Przygotuj się do niej odpowiednio, sprawdzając więcej naszych przydatnych artykułów na ten temat:

-> Poznaj 15 najczęstszych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej i nie daj się zaskoczyć!

-> Sprawdź 10 cech dobrego pracownika i dowiedz się czy posiadasz je wszystkie!

-> Poznaj 5 porad od rekrutera zwiększających szansę na zatrudnienie!


Facebook

Środki z KFS

Dofinansowanie KFS środki dla firm EMAT HRC

Członkostwo w PIFS

EMAT HRC Certyfikat Polska Izba Firm Szkoleniowych