Psychotesty – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

  • 0
psychotesty, badania psychologiczne, testy psychologiczne emat hrc

Psychotesty – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Tags : 

Do wykonywania wielu zawodów, oprócz profilaktycznych badań lekarskich, konieczne są zdane i aktualne testy psychologiczne, czyli psychotesty. Czemu służą badania psychologiczne? Kiedy są obowiązkowe? Jak wyglądają testy psychologiczne? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule.

Testy psychologiczne – kiedy warto je zrobić?

Sprawność psychofizyczna pracownika jest pożądana na każdym stanowisku pracy, co nie powinno nikogo dziwić. Jednak warto wiedzieć, że psychotesty nie są wymagane do podjęcia każdej pracy zarobkowej.

Co ciekawe, konieczność wykonania badań psychologicznych może zostać zauważona i zlecona już w trakcie wykonywania danego zawodu – nawet po kilku latach stażu! Kiedy może mieć miejsce taka sytuacja?

Na przykład w sytuacji, kiedy pracodawca dostrzeże, że pracownik w znaczącym stopniu utracił wcześniejszą sprawność i ma trudności z wykonaniem swojej pracy w takim stopniu, jak robił to wcześniej. Wtedy pracodawca może skierować go na badania psychologiczne, które mają na celu potwierdzić dalszą możliwość wykonywania przez niego obecnego zawodu.

W takim przypadku pracodawca kieruje pracownika do lekarza medycyny pracy i to on podejmuje decyzję, jakie badania kontrolne ta osoba powinna wykonać, adekwatnie do opisywanych trudności, które zauważył pracodawca.

Warto wiedzieć, że psychotesty nie są wymagane do podjęcia każdej pracy Click To Tweet

Kiedy psychotesty są obowiązkowe?

Są także zawody, gdzie wykonanie badań psychologicznych jest obowiązkowe. W tych przypadkach istnienie przeciwwskazań psychologicznych do pracy dyskwalifikuje danego pracownika lub kandydata i uniemożliwia podjęcie pracy w tym zawodzie do czasu, kiedy te ograniczenia ustąpią.

Jakie to zawody? Na pewno będą to profesje, gdzie wymagana jest szczególna sprawność psychofizyczna. Niektóre z nich określone są przez Kodeks Pracy, inne określa odrębna ustawa.

Badaniom psychologicznym poddawani są zarówno pracownicy wykonujący pracę fizyczną, jak i umysłową. Powszechnie wiadomo, że psychotesty wykonać muszą osoby pracujące z bronią palną np. policjanci, żołnierze, pracownicy ochrony i inne osoby, które chcą mieć pozwolenie na broń.

Badaniom psychologicznym poddawani są zarówno pracownicy wykonujący pracę fizyczną, jak i umysłową Click To Tweet

Czy psychotesty dla kierowców również są obowiązkowe? Jak się okazuje – tak, ponieważ wymagają szczególnej sprawności psychoruchowej. Podobnie sytuacja ma się w przypadku takich zawodów, jak piloci samolotów, śmigłowców, maszyniści, górnicy, strażacy, wspomnieni już kierowcy zawodowi, kierowcy pojazdów uprzywilejowanych czy kaskaderzy.

Obowiązek odbycia badań psychologicznych mają także sędziowie, komornicy, kuratorzy sądowi, saperzy, egzaminatorzy i instruktorzy nauki jazdy, osoby wykonujące prace na wysokości powyżej 3 metrów, operatorzy wózków widłowych i suwnic, podnośników, sprzętu ciężkiego, a nawet treserzy dzikich zwierząt.

Jak wyglądają badania psychologiczne?

Trudno jednoznacznie określić przebieg psychotestów, który byłby jednakowy dla wszystkich zawodów, ponieważ są one bardzo różnorodne i obejmują wiele dziedzin. To dlatego samo badanie może się różnić, a jego przebieg jest dostosowany do wymagań danego stanowiska.

Większość z wymienionych zawodów łączy to, że są one odpowiedzialne, obarczone pewnym ryzykiem i w pewnym stopniu niebezpieczne. Każda osoba, która nie posiada odpowiedniej sprawności psychofizycznej i (lub) adekwatnych do pracy cech osobowości może bezpośrednio zagrażać bezpieczeństwu swojemu oraz innych osób.

Poza tym, brak tych cech może utrudniać lub nawet uniemożliwiać danej osobie efektywną pracę na określonym stanowisku. Stąd konieczność profilaktycznego sprawdzenia funkcji poznawczych, intelektualnych, osobowościowych i psychomotorycznych pracownika.

Jeśli jesteś lub chcesz zostać zawodowym kierowcą lub operatorem maszyn, koniecznie sprawdź nasz artykuł w tym temacie „Badania psychotechniczne kierowców i operatorów – na czym polegają i jak wyglądają?„. Znajdziesz tam wiele przydatnych informacji, które warto znać zanim wybierzesz się na badania psychotechniczne.

Jeśli chcesz lub musisz zrobić psychotesty do swojej pracy, sprawdź aktualne terminy badań psychologicznych w Wolsztynie oraz w Nowej Soli.


Facebook

Środki z KFS

Dofinansowanie KFS środki dla firm EMAT HRC

Członkostwo w PIFS

EMAT HRC Certyfikat Polska Izba Firm Szkoleniowych