Pracownicy z Ukrainy – dlaczego przyjeżdżają do Polski?

  • 0
pracownicy z ukrainy a polska emat hrc

Pracownicy z Ukrainy – dlaczego przyjeżdżają do Polski?

Tags : 

Z roku na rok pracownicy z Ukrainy coraz chętniej przyjeżdżają do Polski. Szacuje się, że w całym 2015 roku w Polsce mogło być obecnych nawet około miliona obywateli Ukrainy, którzy podejmowali pracę w naszym kraju. Co sprawia, że Polska to dla nich atrakcyjny kierunek zarobkowy?

Jako Agencja Zatrudnienia, pomagamy pracodawcom zatrudniać nie tylko polskich pracowników, ale również tych ze Wschodu. W oparciu o swoje doświadczenie oraz kontakt zarówno z pracodawcami, jak i pracownikami, określiliśmy 3 główne powody, dla których osoby z Ukrainy przyjeżdżają do Polski za pracą zarobkową.

Pracownicy z Ukrainy – dlaczego wybierają Polskę?

Jest kilka powodów, dla których Polska staje się atrakcyjnym krajem dla emigrantów zarobkowych z Ukrainy:

1. Wynagrodzenie – największą motywacją do przyjazdu do pracy w Polsce jest chęć zarobienia pieniędzy. Miejsc pracy na Ukrainie jest wiele, praktycznie w każdej branży. Niestety, wszystkie wakaty są słabo płatne, np. pracownik produkcyjny otrzymuje wynagrodzenie około 200zł/mc, a doświadczona księgowa około 800zł/mc, gdzie chleb kosztuje 8zł, a czynsz za mieszkanie min. 150zł. Przyjeżdżając do pracy w Polsce, pracownicy z Ukrainy zarabiają minimum 10 razy więcej miesięcznie, wykonując nawet zwykłe prace produkcyjne.

Pracownicy z Ukrainy w Polsce mogą zarobić minimum 10 razy więcej, wykonując zwykłe prace produkcyjne. Click To Tweet

2. Legalna praca – wiele osób pytanych o zakłady pracy na Ukrainie powtarza jedno słowo: korupcja. Na Ukrainie za wszystko trzeba zapłacić – nawet za rezerwację kolejki w urzędach. U polskiego pracodawcy pracownicy z Ukrainy czują się bezpiecznie, są traktowani zgodnie z prawem, mają ubezpieczenie i dostęp do pełnych świadczeń socjalnych, a nade wszystko pewność, że za nic nie muszą płacić. Przyjeżdżając do pracy w Polsce, Ukraińcy poznają „inny świat”, świat pozbawiony łapówkarstwa, przekrętów i mafii. Często mówią o Polsce jak o pewnej idylli, kraju ucywilizowanym.

Pracownicy z Ukrainy, porównując tamtejszy rynek pracy, często mówią o Polsce jak o pewnej idylli. Click To Tweet

3. Wypełniają lukę na rynku pracy – pracownicy z Ukrainy są świadomi ilu pracowników potrzebuje polski rynek pracy, aby zaspokoić potrzeby kadrowe w wielu branżach. Należy pamiętać, że pracownicy z Ukrainy nie zabierają miejsc pracy Polakom. Ukraińcy zwykle pożądają prac produkcyjnych, prac polowych oraz takich, których nie podejmują się pracownicy polscy. Zatrudniani są na stanowiskach mniej prestiżowych i gorzej płatnych w opinii polskich pracowników.

Pracownicy z Ukrainy są świadomi ilu pracowników potrzebuje polski rynek pracy. Click To Tweet

Ilu pracowników z Ukrainy przyjeżdża do Polski?

Wspomnieliśmy wcześniej, że pracowników z Ukrainy w naszym kraju przybywa. To prawda – potwierdzają to nie tylko liczne badania, ale też statystyki. Poniżej znajduje się tabela, której źródłem są analizy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a która przedstawia liczbę zarejestrowanych oświadczeń i wydanych zezwoleń na pracę w latach 2007-2015 (dane w tysiącach).

pracownicy z ukrainy liczby

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Jak wynika z powyższej tabeli, w ostatnich latach nie trudno zauważyć tendencję wzrostową w kwestii obywateli Ukrainy, którzy przyjeżdżają do Polski za pracą. Wbrew pozorom, co wcześniej też już wspomnieliśmy – taka sytuacja nie zagraża polskim pracownikom, ponieważ Ukraińcy wypełniają luki, których polscy pracownicy i tak nie chcą wypełniać. Dla pracodawców, którzy mają swoją siedzibę w Polsce, jest to więc komfortowa sytuacja, z której chętnie korzystają.

Jak zatrudnić pracownika z Ukrainy?

Zatrudnienie pracowników z Ukrainy wiąże się z koniecznością legalizacji ich pobytu – zwłaszcza, jeśli firma rozważa zatrzymanie go na dłużej. Ze względu na to, że współpracujemy z pracodawcami w tej kwestii już od wielu lat, sprawdź jak możemy Ci w tym pomóc.

Nasza agencja posiada mobilnych rekruterów w krajach europy wschodniej, którzy selekcjonują najlepszych pracowników, sprowadzając ich do Polski, aby wypełniali wakaty w firmach naszych klientów. Ty również możesz dołączyć do grona tych firm.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami telefonicznie, mailowo lub osobiście!

_Martyna KmiecikOsoba kontaktowa:

Martyna Kmiecik
kierownik Agencji Zatrudnienia
68 347 35 00
m.kmiecik@emat.com.pl


Facebook

Środki z KFS

Dofinansowanie KFS środki dla firm EMAT HRC

Członkostwo w PIFS

EMAT HRC Certyfikat Polska Izba Firm Szkoleniowych