Praca tymczasowa – czym jest i dlaczego warto?

  • 1
Praca tymczasowa, Pośrednictwo pracy, agencja pracy

Praca tymczasowa – czym jest i dlaczego warto?

Tags : 

Praca tymczasowa to stosunek pracy między trzema podmiotami, tj. agencją zatrudnienia, pracodawcą użytkownikiem (czyli docelowym pracodawcą) oraz pracownikiem tymczasowym. Pracownik tymczasowy podpisuje umowę o pracę tymczasową z agencja zatrudnienia, natomiast usługi świadczy u pracodawcy użytkownika. Oznacza to, że wszystkie sprawy administracyjne (w tym wypłatę wynagrodzeń, odprowadzenie podatku, składek ZUS itp.) przejmuje na siebie agencja pracy tymczasowej. I to jest dla firm rozwiązanie niezwykle kuszące i korzystne. 

Czym jest praca tymczasowa?

Zgodnie z definicją ustawową*: „Praca tymczasowa to wykonywanie na rzecz danego pracodawcy użytkownika, przez okres nie dłuższy niż wskazany w ustawie, zadań:

– o charakterze sezonowym, okresowym, doraźnym lub

– których terminowe wykonanie przez pracowników zatrudnionych przez pracodawcę użytkownika nie byłoby możliwe, lub

– których wykonanie należy do obowiązków nieobecnego pracownika zatrudnionego przez pracodawcę użytkownika” 

*Ustawa z dnia 9 lipca 2003r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, Dz. U. z 2003 r. Nr 166, poz. 1608, z 2004 r. Nr 96, poz. 959, z 2007 r. Nr 89, poz. 589, z 2009 r. Nr 6, poz. 33, Nr 221, poz. 1737, z 2015 r. poz. 1220. Art. 2

Jesteś pracownikiem? Oto dlaczego praca tymczasowa będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem:

 

1. „Nie wiem jaka praca będzie dla mnie najlepsza”

Praca tymczasowa jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które lubią zróżnicowane wyzwania i środowiska pracy lub nie wiedzą jak rozwinąć swoją ścieżkę zawodową. Agencje Pracy współpracują z firmami z wielu branż i w swojej ofercie przedstawiają różnorodne ogłoszenia o pracę. Możesz więc dopasować warunki pracy pod siebie, adekwatne do zamiłowań i predyspozycji. Dlatego też zatrudnienie za pośrednictwem agencji pracy daje możliwość sprawdzenia wielu stanowisk i firm, a tym samym wybrania dla siebie pracy idealnej!

Zatrudnienie za pośrednictwem agencji pracy daje możliwość sprawdzenia wielu stanowisk i firm, a tym samym wybrania dla siebie pracy idealnej Click To Tweet

2. Szansa na stałe zatrudnienie w wymarzonej firmie

Często pracodawca użytkownik traktuje współpracę z agencją zatrudnienia jako okres próbny dla skierowanych pracowników tymczasowych. Ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych wskazuje, że czas zatrudnienia pracownika tymczasowego przez agencję nie może przekroczyć 18 miesięcy. Jeżeli pracownik tymczasowy spełni oczekiwania pracodawcy użytkownika, to często przechodzi na bezpośrednie zatrudnienie w wymarzonej firmie i zdobywa stałą pracę. Tym samym, wybór tej formy zatrudnienia nie oznacza, że musi być to dla Ciebie jedynie przystanek w karierze. Jeśli stwierdzisz, że znalazłeś swoje miejsce to ciężką pracą i dobrym nastawieniem możesz je sobie wywalczyć na stałe.

3. Elastyczne godziny pracy

Praca tymczasowa daje możliwość dostosowania czasu pracy w zakresie doboru dni, a nawet zmiany, na której chce się pracować. Pracownik tymczasowy ma możliwość pracy w różnym wymiarze godzin (np. pełen etat, praca weekendowa, pół etatu). Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób uczących się, czy mających różne zobowiązania czasowe.

 

Jesteś pracodawcą? Poznaj 3 powody, dla których warto zatrudnić pracowników tymczasowych:

 

 1. Szybciej i łatwiej dostosujesz się do wahań na rynku

Agencja zatrudnienia może szybko dostarczyć nowy wykwalifikowany personel. Główne przyczyny wynajmowania pracowników tymczasowych to niedobór personelu w związku ze zwiększeniem zlecenia lub pracami sezonowymi. Należy pamiętać, że pracownicy tymczasowi nie mają wpływu na liczbę zatrudnionych pracowników w firmie, ponieważ ich pracodawcą jest agencja pracy.

2. Utrzymasz elastyczność zatrudnienia

Niesłabnąca popularność i mocna pozycja elastycznych form zatrudnienia powoduje, że jako pracodawca – powinieneś być cały czas na bieżąco z potrzebami współczesnego pracownika. Praca tymczasowa daje możliwość elastycznych form zatrudnienia na czas określony przez pracodawcę użytkownika. Ponadto, jeśli oddelegowany pracownik tymczasowy ostatecznie nie spełnia Twoich wymogów, to bez dodatkowych kosztów, zostaje udostępniony nowy pracownik, na to samo stanowisko.

3. Utrzymanie ciągłości pracy w zróżnicowanych warunkach

W zależności od potrzeb pracodawcy użytkownika, personel może zostać wynajęty na kilka miesięcy, tygodni czy nawet dni! Zapewnia to ciągłość pracy w branżach, w których liczba zadań wymagających obsługi szybko i gwałtownie się zmienia. Dodatkowo, możliwe jest zapewnienie zupełnie dowolnej liczby pracowników, wraz z ich koordynatorem – co likwiduje kłopot z nadzorem nad pracownikami, z którymi nigdy nie miało się do czynienia. Prawda, że wygodnie rozwiązanie?

 

Podsumowując, wśród głównych zalet pracy tymczasowej wymienić należy elastyczność godzin zatrudnienia oraz możliwości wszechstronnego rozwoju dla pracowników. Jeżeli chodzi o pracodawców, zaletą jest na pewno możliwość szybkiego dostosowania się do wszelkich wahań na rynku pracy oraz utrzymanie elastyczności zatrudnienia.

Zainteresował Cię temat pracy leasingowej? Więcej informacji znajdziesz pod tym linkiem –>   Jeśli będziesz miał dodatkowe pytania, po prostu skontaktuj się z nami! –>


Facebook

Środki z KFS

Dofinansowanie KFS środki dla firm EMAT HRC

Członkostwo w PIFS

EMAT HRC Certyfikat Polska Izba Firm Szkoleniowych