Pośrednictwo pracy – fakty i mity

  • 0
Pośrednictwo pracy fakty i mity

Pośrednictwo pracy – fakty i mity

Tags : 

Praca tymczasowa jest formą zatrudnienia, która funkcjonuje na rynku polskim już od kilku dobrych lat. Przez ten czas zyskała sobie wielu zwolenników, ale są również takie osoby, które podważają zasadność takiego rozwiązania. Kto z nich ma rację? Czas wytłumaczyć na czym polega pośrednictwo pracy. Poznaj najpopularniejsze fakty i mity o agencjach pracy i pośrednictwie pracy!

„Agencje pracy tymczasowej to oszuści i złodzieje” –  takie przekonania internautów widnieją na forach. Nie da się ukryć, że praca tymczasowa cieszy się złą opinią, choć oczywiście zdarzają się pozytywne komentarze na jej temat. Najwyższy czas poznać prawdę i rozprawić się z najpopularniejszymi mitami związanymi z zatrudnianiem pracowników tymczasowych, prezentując przy tym faktyczny obraz pracy tymczasowej.

1. „Pracownik tymczasowy, czyli gorszy”

Bardzo często słyszymy o tym, że Pracownik Tymczasowy jest gorzej traktowany niż pracownik zatrudniony na etat. Znajdujemy się w czasach, w których funkcjonuje tzw. „rynek pracownika”, a nie pracodawcy. Na rynku w dalszym ciągu brakuje fachowców, dlatego też Agencje Zatrudnienia bardziej dbają o pracowników oraz o to, aby u Pracodawcy Użytkownika pracowało im się dobrze.

Powołując się na Ustawę o zatrudnianiu pracowników tymczasowych – Pracownik Tymczasowy ma prawo do równego traktowania i według naszej wiedzy, większość pracodawców nie łamie tych przepisów.

Diagnoza: MIT (Pracownik Tymczasowy musi być traktowany na równi z innymi pracownikami)

Pracownik Tymczasowy musi być traktowany na równi z innymi pracownikami Click To Tweet

2. Pośrednictwo pracy – opłata za znalezienie pracy

W Polsce aktualnie funkcjonują „tzw. garażowe Agencje Zatrudnienia”, które pobierają opłatę od kandydatów za znalezienie pracy. Robią to jednak w sposób nielegalny! Wynagrodzenie Pracownika Tymczasowego jest niezależne od prowizji Agencji Zatrudnienia.

Pracodawca Użytkownik korzystający z pracy świadczonej przez Pracownika Tymczasowego pokrywa koszty wynajmu i obsługi ze strony Agencji, jak również koszty całkowite wynagrodzenia należnego Pracownikowi Tymczasowemu.

Diagnoza: MIT (takie rozwiązanie jest nielegalne)

Pobieranie opłat przez Agencje za znalezienie pracy jest nielegalne! Click To Tweet

3. Pracownicy tymczasowi są zatrudniani na podstawie umów cywilnoprawnych

Agencja Zatrudnienia może zawrzeć z Pracownikiem Tymczasowym umowę cywilnoprawną (czyli np. umowę zlecenie), ale tylko wtedy, kiedy charakter wykonywanej pracy nie nosi przesłanek stosunku pracy.

Według Polskiego Forum HR, ich firmy członkowskie, które zatrudniają 36% wszystkich Pracowników Tymczasowych w Polsce, tylko dla 9% Pracowników Tymczasowych zastosowały umowy cywilnoprawne.

Diagnoza: MIT (większość Pracowników Tymczasowych pracuje na umowę o pracę)

Większość Pracowników Tymczasowych pracuje na umowę o pracę Click To Tweet

4. Praca tymczasowa to praca na krótko

Coraz częściej powodem korzystania z usług pracy tymczasowej jest sprawdzenie/ wypróbowanie Pracownika Tymczasowego, a następnie zaproponowanie zatrudnienia na czas nieokreślony. Z naszego doświadczenia wynika, że Pracodawcy chętnie „przejmują” Pracowników Tymczasowych, dlatego też praca tymczasowa to dobry punkt wyjścia na zdobycie doświadczenia oraz zatrudnienia.

Diagnoza: MIT (Praca Tymczasowa to dobry sposób na rozpoczęcie kariery)

Praca Tymczasowa to dobry sposób na rozpoczęcie kariery Click To Tweet

5. Pracownik Tymczasowy otrzymuje „najgorszą robotę”

Do dziś istnieje przekonanie wśród Pracowników Tymczasowych, że otrzymują od Pracodawcy Użytkownika najgorszą i najcięższą pracę.

Zgodnie z Ustawą o zatrudnianiu pracowników tymczasowych , art.15.pkt. 1 „Pracownik tymczasowy w okresie wykonywania pracy na rzecz Pracodawcy Użytkownika nie może być traktowany mniej korzystnie w zakresie warunków pracy i innych warunków zatrudnienia niż pracownicy zatrudnieni przez tego Pracodawcę Użytkownika na takim samym lub podobnym stanowisku pracy.”

Pracodawca Użytkownik ma zatem obowiązek przestrzegania równego traktowania w zatrudnieniu i niedyskryminacji.

Diagnoza: MIT (Pracownik Tymczasowy musi być traktowany na równi z innymi pracownikami)

6. Pracownicy Tymczasowi są gorsi niż pracownicy zatrudnieni na etat

Wiele badań związanych z zatrudnianiem Pracowników Tymczasowych wykazuje, że pracują oni tak samo skutecznie i efektywnie, jak kadra zatrudniona na stałe.

Faktem jest jednak to, że Pracownicy Tymczasowi wymagają więcej czasu na wdrożenie się do nowej pracy.

Diagnoza: MIT (Pracownicy Tymczasowi często mają większą motywację do pracy, ponieważ dla wielu Pracodawców takie rozwiązanie jest dobrym „testem” dla pracownika, który dzięki swojemu zaangażowaniu może otrzymać propozycję stałej współpracy)

Pracownicy Tymczasowi często mają większą motywację do pracy Click To Tweet

7. „Praca tymczasowa jest tylko dla ludzi młodych”

Faktem jest, że na polskim rynku pracy większy procent Pracowników Tymczasowych stanowią ludzie młodzi – najczęściej absolwenci oraz studenci. To nie znaczy jednak, że praca tymczasowa jest przeznaczona tylko dla nich.

Pracę tymczasową podjąć może każdy – niezależnie od wieku. Coraz częściej jesteśmy świadkami zainteresowaniem pracą tymczasową przez osoby kilkuletnim czy nawet kilkunastoletnim stażem pracy, a także przez osoby będące już na emeryturze, które szukają dodatkowego źródła dochodu czy zajęcia.

Diagnoza: MIT (Pracę Tymczasową można podjąć niezależnie od wieku)

Pracę Tymczasową można podjąć niezależnie od wieku Click To Tweet

Teraz znasz już fakty oraz najpopularniejsze mity, którymi przez lata obrosło pośrednictwo pracy. Jeśli nadal masz jakieś pytania lub niektóre kwestie są dla Ciebie niejasne, napisz do nas na Facebooku, na czacie (na dole strony) czy też na maila lub też odwiedź nasze biura w Wolsztynie, Poznaniu, Nowej Soli czy Katowicach i porozmawiaj z nami!

Sprawdź też nasze aktualne oferty pracy (również tymczasowej)!

 


Facebook

Środki z KFS

Dofinansowanie KFS środki dla firm EMAT HRC

Członkostwo w PIFS

EMAT HRC Certyfikat Polska Izba Firm Szkoleniowych