Jak podnieść się po utracie pracy?

  • 0
jak podnieść się po utracie pracy

Jak podnieść się po utracie pracy?

Tags : 

Na pewnym etapie życia prawie każdy z nas musi zadać sobie pytanie jak podnieść się po utracie pracy? Rynek pracy jest często pozbawiony sentymentów, co jest zrozumiałe. W końcu to biznes. Powodów straty pracy może być bardzo wiele: restrukturyzacja zakładu, redukcja etatów, wymiana kadry na młodszą, itp. Gdy strata pracy dotknie Ciebie osobiście, to możesz spodziewać się natłoku negatywnych emocji – bólu, gniewu, stresu, czy wręcz paniki. Taka sytuacja może nawet skutkować utratą wiary we własne umiejętności, brak pewności siebie i kompetencji zawodowych. Wymienione emocje są rzeczą naturalną w tym okresie. Masz prawo tak się czuć, ale w tym momencie musisz zaakceptować swoje uczucia. Dzięki takiemu pozytywnemu nastawieniu łatwiej będzie Ci zmierzyć się z problemami. Oto 4 krótkie rady, które szybko pomogą Ci wrócić na właściwą ścieżkę po utracie pracy:

 

1. Znajdź pozytywną stronę utraty pracy

Utrata pracy równie dobrze może stać się też kluczem do nowych doświadczeń oraz na przemyślenia swojej ścieżki kariery. To jest ten moment kiedy wreszcie możesz postarać się o bardziej rozwijające zajęcie, ciekawsze oraz lepiej płatne. To idealny czas na przekwalifikowanie się. Warto w tym miejscu podjąć dodatkowe szkolenia, by wzbogacić swoje CV o nowe umiejętności, bądź uprawnienia.  Wiąże się to oczywiście z kosztami, jednak na pewno zwrócą się one w przyszłości, gdyż będziesz miał szansę na lepiej płatne stanowisko.

2. Zadbaj o kontakty

Przede wszystkim trzeba zadbać o siebie, utrzymywać kontakt z przyjaciółmi i osobami, które pozytywnie będą cię nakręcały. Unikajmy jednak osób, którzy nas zachęcają do narzekania na życie. Otaczajmy się osobami, którym udało się w życiu coś osiągnąć. Znajdź kogoś, kto zarazi Cię pozytywną energią. To z pewnością zaprocentuje. Pamiętaj, że pozytywne nastawienie to połowa sukcesu!

'Pamiętaj, że pozytywne nastawienie to połowa sukcesu!' Click To Tweet

3. Żegnając się z pracodawcą nie pal za sobą mostów

Odejdź z pracy z godnością. Nigdy nie wiadomo czy w przyszłości jeszcze nie zejdą się Twoje drogi z byłym pracodawcą. Może okazać się również tak, że Twój przyszły pracodawca będzie kontaktował się z byłym szefem w sprawie referencji. Nie ma nic gorszego, niż rozstawanie się w negatywnych relacjach. Firma to dla Twojego pracodawcy czysty biznes i nawet, gdy czujesz się skrzywdzony musisz spróbować zrozumieć jego decyzję. Zaciśnij zęby, uśmiechnij się i rusz do przodu. Jakkolwiek trudne mogłoby się to wydawać – postaraj się.

'Odejdź z pracy z godnością. Nigdy nie wiadomo czy w przyszłości jeszcze nie zejdą się Twoje drogi z byłym pracodawcą' Click To Tweet

4. Mobilizuj się do działania

Skup się na tym jaką strategię wybrać, by otrzymać pożądany efekt. Pomyśl co teraz należałoby zrobić, zamiast myśleć o tym dlaczego zostałem zwolniony. W związku z tym ułóż sobie plan działania. Przygotuj swoje CV. Na bieżąco sprawdzaj oferty pracy. Poszukaj ciekawego szkolenia/kursu, który może się przydać w dalszej karierze zawodowej. Ten etap jest niezwykle ważny. Nie podejmuj pochopnych decyzji. Twoja następna praca może być równie dobrze tą, która będzie towarzyszyć ci do samej emerytury.

 

Podnieś się po utracie  pracy, gdyż to jeszcze nie koniec świata!

Utrata pracy to dla Ciebie moment przestoju i chwila refleksji. Daj sobie czas zastanowienia się nad tym co możesz jeszcze zrobić ze swoim życiem. Nie rozpamiętuj przeszłości tylko idź do przodu, działaj! Tylko w taki sposób możesz dobrze poradzić sobie z utratą pracy i zmianami. A gdy będziesz już gotowy podjąć nowe stanowisko i otworzyć nową kartę swojego życia to sprawdź nasze aktualne oferty pracy -> Może na naszej liście widnieje stanowisko, które jest stworzone właśnie dla Ciebie? 


Facebook

Środki z KFS

Dofinansowanie KFS środki dla firm EMAT HRC

Członkostwo w PIFS

EMAT HRC Certyfikat Polska Izba Firm Szkoleniowych