5 powodów, dlaczego warto wpisać zainteresowanie piłką nożną w CV!

  • 0
zainteresowanie piłką nożną w cv

5 powodów, dlaczego warto wpisać zainteresowanie piłką nożną w CV!

Tags : 

Mundialowe rozgrywki właśnie wystartowały, a Wy nie możecie opędzić się od komentarzy w stylu „Po co oglądać Maroko – Iran” lub „Nasi nie grają, więc nie wiem po co to oglądasz”? Jeśli tak, koniecznie przeczytajcie ten artykuł i dowiedzcie się dlaczego warto interesować się piłką nożną – oczywiście, z punktu widzenia procesu rekrutacyjnego!

Po pierwsze, lubimy podobnych do siebie

Piłka nożna to najpopularniejsza dyscyplina na świecie, ponieważ jest najłatwiej dostępna. Nawet w najdalszych zakątkach świata ludzie i dzieci kopią piłkę lub coś, co może ją przypominać – nieważne czy robią to w profesjonalnych korkach, zwykłych trampkach czy też boso.

Pomyślcie zatem: jeśli piłka nożna jest tak popularna, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twój rekruter lub pracodawca również się nią interesuje, prawda? Warto zatem umieścić to zainteresowanie w swoim CV, bo może zyskamy kilka dodatkowych punktów w ocenie naszej osoby!

Robert Cialdini, profesor psychologii Uniwersytetu Stanowego w Arizonie, opisał ten aspekt jako „regułę lubienia i sympatii”. Polega ona na tym, że ludzie zazwyczaj lubią osoby podobne do nich. Wspólne zainteresowania mogą zatem zadecydować nie tylko o zaproszeniu kogoś na rozmowę rekrutacyjną, ale również o zatrudnieniu.

WAŻNA UWAGA: Zainteresowanie „piłką nożną” jest bardzo ogólne (mniej ogólne niż „sport”, ale nadal ogólne), dlatego w miarę możliwości, postaraj się nieco uściślić to zainteresowanie, już na etapie CV (np. piłka nożna: liga angielska, liga włoska, amatorskie rozgrywki, w których uczestniczę itp.).

Reguła lubienia i sympatii to doskonały powód do wpisania piłki nożnej jako hobby w swoim CV! Click To Tweet

Po drugie, bardzo wąskie specjalizacje potrafią zaciekawić

Wcześniej pisaliśmy, że piłka nożna to najpopularniejszy sport na całym świecie, co jest oczywiście prawdą. Jednocześnie, jak wiele osób w Polsce interesuje się ligą argentyńską, koreańską, australijską lub rozgrywkami krajów afrykańskich? Z pewnością mniej niż tych, którzy najchętniej oglądają Premier League, Serie A, Primera Division czy rodzimą Lotto Ekstraklasę.

Jeśli zatem należycie do tego rodzaju „wąskiej grupy”, wtedy można podciągnąć Wasze hobby pod raczej „nietypowe”, co również może podziałać na waszą korzyść. Dlaczego?

Rekruter lub potencjalny pracodawca może np. również interesować się piłką nożną, ale tą bardziej spopularyzowaną. Jeśli zobaczy u kogoś tak wąskie i „egzotyczne” zainteresowanie w temacie futbolu, może go to zaciekawić. Jeśli faktycznie tak będzie, jest to Wasza szansa na zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną i opowiedzenie nie tylko o swoich zainteresowaniach i ich podłożach, ale także o doświadczeniach, wykształceniu i umiejętnościach przydatnych dla firmy.

UWAGA: Wpisywanie zainteresowań, które mają na celu jedynie wzbudzić ciekawość, ale nie mają nic wspólnego z prawdą, może Wam tylko zaszkodzić. Jeśli wpisane przez nas hobby nie będzie prawdziwe, możemy bardzo szybko się skompromitować – zwłaszcza, jeśli zaciekawią one rekrutera. Wtedy zostaniemy uznani za osobę niewiarygodną lub niekompetentną i nasze szanse na zatrudnienie gwałtownie spadną – może nawet do zera?

Jeśli interesują Cię niszowe ligi piłki nożnej, może to zaciekawić rekrutera lub potencjalnego pracodawcę! Click To Tweet

Po trzecie, zainteresowanie piłką nożną może o nas wiele powiedzieć

Hobby, które umieścimy w naszym CV, może bardzo wiele powiedzieć o nas samych i być pewnego rodzaju papierkiem lakmusowym dla rekrutera. To, czym się interesujemy, powie wiele o naszej naturze.

Jeśli interesujecie się piłką nożną, może to być na przykład dowód na to, że lubicie gry zespołowe, w związku z tym świetnie sprawdzicie się w pracy w grupie. Oprócz tego, może również oznaczać, że nie jest Wam obce trzymanie się pewnych zasad (zasady gry w piłkę nożną i sędziowie), dlatego możecie dopasować się również do tych, które panują w firmie.

Co więcej, jeśli w danym przedsiębiorstwie jest wiele osób, które również interesują się piłką nożną i na przykład często uczestniczą we wspólnym kibicowaniu, może to przechylić szalę na Twoją stronę – zwłaszcza w konfrontacji z innymi kandydatami, którzy nie interesują się piłką nożną.

Oczywiście, to kompetencje są najważniejsze, ale relacje międzyludzkie i tzw. „soft skills” (umiejętności miękkie – czym są, sprawdź tutaj) czy właśnie zainteresowania naszych pracowników również są istotne.

Po czwarte, piłka nożna to złoty środek na rozpoczęcie rozmowy

Rozmowa rekrutacyjna dla większości osób jest dosyć stresująca, ponieważ jeśli na nią przychodzą, chcą uzyskać pracę w danej firmie. Dlatego właśnie chęć zrobienia dobrego wrażenia i jak najlepszego przedstawienia swojej osoby wiąże się często z ogromnym stresem.

Jeśli przebrniemy już przez omówienie naszych kompetencji, wykształcenia oraz doświadczenia zawodowego, a wpisaliśmy w CV swoje zainteresowania (np. piłkę nożną, jeśli faktycznie, aktywnie się nią interesujemy), teraz przyjdzie o wiele lepszy dla nas czas.

Rozmowa o swoich zainteresowaniach oraz o ich źródłach i doświadczeniach z nimi związanych powinna skutecznie złagodzić presję i stres. Taka konwersacja może również wprowadzić znacznie luźniejszą i przyjacielską atmosferę, dzięki której poczujemy się mniej spięci.

Piłka nożna może przełamać lody na rozmowie kwalifikacyjnej, podczas której będziesz zestresowany! Click To Tweet

Po piąte, piłka nożna może potwierdzić, że pasujesz do kultury organizacyjnej danej firmy

Obecnie, ludzie szukają nie tylko pracy jako takiej, a raczej przedsiębiorstwa, do którego pasują i które jednocześnie pasuje do nich. Przeglądają wartości firmy, jej aktywności, idee. Zaglądają na strony internetowe i sprawdzają jacy ludzie w nich pracują.

Taka sama sytuacja ma miejsce w drugim kierunku: rekruterzy i pracodawcy chcą, aby do pracy w ich firmie przychodziły osoby, które do niej pasują. Badania dowiodły, że takie dobre dopasowanie ma również duży wpływ na wyniki przedsiębiorstw. Ze względu na to, że dla pracowników coraz częściej najważniejsze nie są już pieniądze, a zadowolenie z pracy, ma ono wpływ na motywację i lepsze wyniki. Zadowolony z pracy pracownik uzyskuje lepsze rezultaty, a korzysta na tym firma.

Piłka nożna może sprawić, że potencjalny pracownik idealnie wpisze się w kulturę organizacyjną przedsiębiorstwa, ponieważ większość osób w nim zatrudnionym również może spełniać się przez tę dyscyplinę. Może pracownicy po godzinach grają w amatorskiej lidze? Może wychodzą razem na wspólne kibicowanie? A może przy kawie regularnie omawiają najświeższe wyniki spotkań i nowinki transferowe?

Jedno jest pewne: jeśli pracownicy dobrze będą rozumieli się ze sobą, zespół będzie bardziej efektywny i jednocześnie nie będą oni myśleć o zmianie pracodawcy, ponieważ będą po prostu szczęśliwi.

Podsumowując, kibicujcie w drodze po znakomitą pracę!

Teraz już wiecie, że jeśli interesujecie się piłką nożną i mundialowa gorączka pochłania Was w pełni, to tak naprawdę absolutnie nie macie się czego wstydzić! Jak widzicie, taka pasja może zadziałać pozytywnie nie tylko na zdobycie pracy, ale też na Wasz poziom zadowolenia z niej. Udanego kibicowania!

PS. Dodalibyście jakiś punkt do naszej listy? Piszcie w komentarzach!


Facebook

Środki z KFS

Dofinansowanie KFS środki dla firm EMAT HRC

Członkostwo w PIFS

EMAT HRC Certyfikat Polska Izba Firm Szkoleniowych