Najczęstsze błędy w CV, które na pewno nie pomogą Ci znaleźć wymarzonej pracy!

  • 0
najczęstsze błędy w cv przykłady

Najczęstsze błędy w CV, które na pewno nie pomogą Ci znaleźć wymarzonej pracy!

Tags : 

CV to dokument, który zazwyczaj jest pierwszym kontaktem z pracodawcą. Podobnie jak w relacjach twarzą w twarz, CV również wywołuje i zostawia „pierwsze wrażenie”, dlatego jego odpowiednie przygotowanie jest niezwykle istotne. Niepoprawnie sporządzone CV potrafi skreślić kandydata już na starcie. Sprawdź poniżej najczęstsze błędy w CV, które na pewno nie pomogą Ci znaleźć wymarzonej pracy!

Na początek ważna informacja, którą powinieneś zapamiętać raz na zawsze – CV, które zawiera błędy, rekruterzy od razu wrzucają do kosza! Warto więc spędzić na nim odpowiednio dużo czasu, by maksymalnie je dopracować i tymczasem zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie.

Zanim więc zdecydujesz się wysłać swoje CV do jakiejkolwiek firmy, dowiedz się jakie błędy w CV są najczęściej popełniane przez kandydatów ubiegających się o pracę. Pamiętaj, że niepoprawne CV może w jednej chwili przekreślić Twoje szanse, nawet jeśli masz niesamowite doświadczenie i ukończony najlepszy kierunek studiów na prestiżowej uczelni!

'CV, które zawiera błędy, rekruterzy od razu wrzucają do kosza!' Click To Tweet

Poniżej najczęstsze błędy w CV, których powinieneś unikać jak ognia! 🙂

1. Zdjęcie: zdjęcie z wakacji lub z imprezy z przyjaciółmi? Jeśli nie posiadasz profesjonalnego zdjęcia, np. do prawa jazdy, legitymacji czy paszportu to lepiej nie umieszczaj go wcale. Twój wizerunek jest Twoją wizytówką. Zastanów się – czy zdjęcie z ostatniej imprezy dobrze świadczy o pracowniku? Bądź profesjonalny, a będziesz tak traktowany.

2. Nieodpowiednia szata graficzna: niewyjustowany tekst, niezachowane odstępy, „rozłażące się” zapisy,  zbyt ozdobna czcionka sprawiają że CV po prostu  źle wygląda. Estetyka jest równie istotna, co Twoje osiągnięcia i doświadczenie. Zadbaj o to, by CV było przygotowane profesjonalne i wyglądało po prostu ładnie.

3. Brak chronologii: Chaos w chronologii świadczy o chaosie w życiu, brak pełnych dat lub opisów stanowisk utrudnia odczytanie Twojego prawdziwego doświadczenia. Poświęć więc kilka minut więcej na to, by cały proces edukacji i Twojego dotychczasowego doświadczenia składał się w jedną całość i opowiadał spójną historię o Tobie.

4. Pisownia: „literówki” i błędy ortograficzne to niechlubna wizytówka. Nawet najlepiej wyglądające CV, ale zawierające błędy odstraszy potencjalnego pracodawcę. Przejrzyj dokładnie i skrupulatnie swoje CV przed wysłaniem go do potencjalnego pracodawcy, bo w przypadku literówek czy błędów ortograficznych możesz zmarnować swoją szansę.

5. Adres e-mail: błędny adres mailowy, nieodpowiedzialna konstrukcja albo niewłaściwa domena świadczy o braku dojrzałości i szacunku wobec potencjalnego pracodawcy. Uwierz, mail w domenie „buziaczek.pl” na prawdę nie wygląda profesjonalnie. Jeszcze gorzej, gdy całość brzmi mniej więcej tak: lolitka97@buziaczek.pl. Nie jest to chyba adres mailowy, na który rekruter czy pracodawca chętnie napisze wiadomość związaną z ogłoszeniem o pracę, prawda?

6. Błędny numer telefonu: jeśli Twoje CV wzbudzi zainteresowanie to niewłaściwy lub nieaktualny numer telefonu przekreśli Twoje szanse. Rekruterzy w pierwszej kolejności w 99% kontaktują się telefonicznie. Jeśli nie będą mogli się do Ciebie dodzwonić lub co gorsza, dodzwonią się do nieodpowiedniej osoby, nie będą próbować mailowo. Upewnij się więc, że Twój numer telefonu w 100% prowadzi do Ciebie!

7. Brak klauzuli o przetwarzaniu danych osobowych: taki błąd kwalifikuje Twoją aplikację do kosza. Skoro nie wyrażasz zgody na przetwarzanie danych osobowych to tak, jakby Twojego CV wcale nie było.

Jakie powinno być zatem idealne CV? Powinno spełniać 3 funkcje:

ATRAKCYJNOŚĆ – musi przykuwać uwagę pracodawcy lub rekrutera od pierwszych sekund. Łatwo tutaj przesadzić, dlatego spróbuj znaleźć złoty środek i nie doprowadzić do tego, że Twoje CV będzie kiczowate.
ZWIĘZŁOŚĆ – powinno być napisane tak, żeby zostało przeczytane w całości. Jeśli masz bogate doświadczenie i ciekawą historię to super. Nie łudź się jednak, że rekruter czy pracodawca przeczyta Twoje CV w całości, jeśli będzie zawierało 5 stron.
PRZEWIDYWALNOŚĆ – CV to dokument, którego niektóre elementy są stałe i nie powinny się zmieniać. Taki dokument powinien zawierać informacje, które odpowiadają na wszystkie potrzeby pracodawcy. Nie możesz więc nie zawrzeć w nim procesu Twojej edukacji czy dotychczasowego doświadczenia.

'Idealne CV powinno spełniać 3 funkcje: atrakcyjność, zwięzłość, przewidywalność.' Click To Tweet

Mam nadzieję, że teraz wiesz już czego absolutnie nie robić i czego unikać w procesie tworzenia CV, który jest pierwszym krokiem do ubiegania się o wymarzoną pracę. Jeśli jednak będziesz mieć jakiekolwiek wątpliwości czy problemy związane z przygotowywaniem CV, napisz do mnie. Postaram się odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania i pomóc Ci w znalezieniu odpowiedniej pracy! Pamiętaj – błędy w CV mogą skreślić Cię już na początku!


Facebook

Środki z KFS

Dofinansowanie KFS środki dla firm EMAT HRC

Członkostwo w PIFS

EMAT HRC Certyfikat Polska Izba Firm Szkoleniowych