Na co zwrócić uwagę wybierając firmę szkoleniową?

  • 2
firmy szkoleniowe

Na co zwrócić uwagę wybierając firmę szkoleniową?

Tags : 

Podjąłeś decyzję, że chcesz przeszkolić siebie, bądź swoich pracowników? W dzisiejszych czasach jest to proces bardzo ułatwiony.  Wystarczy odpalić Internet i znaleźć firmę szkoleniową, która szybko, bezproblemowo i najlepiej jeszcze tanio przeszkoli Ciebie albo Twój zespół. Ofert na rynku jest kilkaset. W świecie, w którym znajdziesz niezbędne informacje w kilka minut wydaje się to prostym zadaniem. Czy aby na pewno? 

Oddajemy w Twoje ręce kilkanaście linijek tekstu o tym, jak nie pogubić się w świecie firm z branży usług rozwojowych, nie dać się oszukać  i przede wszystkim sprawić, że wydane pieniądze na szkolenie będą inwestycją z wysoką stopą zwrotu. Nie będzie to lektura rodem z Tolkiena, ale jeśli masz 15 min wolnego czasu i dobrą kawę to możemy zaczynać.

Nie każde szkolenie to dobre szkolenie

Założymy się, że choć raz w życiu byłeś na jakimś szkoleniu. Nie ważne czy było to szkolenie BHP, szkolenie zawodowe, czy z umiejętności miękkich. Po przeszkoleniu oczywistym jest wyrobienie sobie opinii na temat prowadzącego, materiałów, czy przydatności treści przekazanych w trakcie jego trwania.

Pomyśl teraz ile razy kląłeś w duchu na szefa, który wysłał Cię na szkolenie okazujące się totalnym niewypałem. Ile razy siedziałeś na sali szkoleniowej i z udręką na twarzy patrzyłeś na mozolnie przesuwające się wskazówki w zegarku, a w głowie miałeś tylko jedną myśl – „Co ja tu robię?”. Wreszcie, ile razy na pytanie „Jak było na szkoleniu?” odpowiadałeś – „Przynajmniej mieli dobrą kawę”. Przyznaj się, zdarzyło Ci to chociaż raz, jesteśmy tego pewni.

Czy można uniknąć wpadek i wybrać dobrą firmę szkoleniową?

Masz już dosyć marnej jakości prezentacji w PowerPoincie i trenera, który czyta treść slajdów w tak „interesujący” sposób, że sam prawie zasypia? Nie chcesz już marnować czasu, a na dodatek wydawać milionów monet na marnej jakości rozrywkę bez żadnego pierwiastka edukacyjnego? Dobrze trafiłeś. Nie sprawimy, że każde szkolenie na które się udasz będzie spełnieniem Twoich marzeń. Postaramy się jednak zminimalizować prawdopodobieństwo natrafienia na hochsztaplerów w branży szkoleniowej.  Czy wiesz, że aż 59% pracowników w europie deklaruję potrzebę szkoleń, a w Polsce aż 67%? Jeśli zatem chcesz się szkolić, rób to u najlepszych w branży.

aż 59% pracowników w europie deklaruję potrzebę szkoleń, a w Polsce aż 67% Click To Tweet

Zacznijmy od złych wieści. Rynek usług rozwojowych w Polsce jest przesycony. Środki płynące z Unii Europejskiej spowodowały wysyp firm pseudo-edukacyjnych, oferujących bardzo często marnej jakości szkolenia. Brak regulacji ustawowej zawodu trenera dodatkowo utrudnia wiarygodną weryfikację jakości. Nie martw się jednak. Są sposoby weryfikacji takich firm.

Jak wybrać dobrą firmę szkoleniową?

Po pierwsze: oferta zindywidualizowana

Pierwsza złota zasada udanego szkolenia to prawidłowa diagnoza potrzeb szkoleniowych. Jeśli wysłałeś do firmy zapytanie o możliwość zrealizowania dla Ciebie szkolenia i otrzymałeś gotową ofertę bez żadnego wcześniejszego kontaktu przedstawiciela tejże firmy to nie licz na cuda. Pamiętaj, firmy szkoleniowe, które świadczą usługi na wysokim poziomie zawsze wysłanie oferty poprzedzają kontaktem z klientem. Ma to na celu zindywidualizowanie oferty pod konkretne potrzeby klienta.

Po drugie: doświadczenie

Sprawdź doświadczenie firmy w realizacji szkoleń o podobnej tematyce, na którą się zdecydowałeś. Czy jest to ich pierwszy projekt szkoleniowy, czy mają za sobą już podobne? Sprawdź referencje. Nie bój się pytać. Poproś o portfolio trenerów, którzy bezpośrednio będą Cię szkolić. Spotkaj się z nimi przez rozpoczęciem szkolenia. Nie zgadzaj się na to, żeby ktoś się na Tobie uczył, na dodatek za Twoje pieniądze. Dobre firmy szkoleniowe współpracują tylko z wysokiej klasy specjalistami.

Kilka tysięcy godzin na sali szkoleniowej w portfolio trenerskim na nikim już dziś nie robi wrażenia. Nie pozwól się szkolić nowicjuszom zaraz po studiach. Ty płacisz i masz prawo wymagać. Pamiętaj, dobra firma szkoleniowa, która dba o klienta, proponuje zróżnicowane metody szkoleniowe dostosowane do potrzeb grupy i środowiska pracy.

Sprawdź też z kim firma szkoleniowa współpracowała wcześniej. Zweryfikuj dla jakich klientów realizowała projekty. Wejdź na ich stronę internetową, przeczytaj czy mają się czym pochwalić. Zobacz czy strona jest aktualizowana i czy firma istnieje w sieci. Facebook, Twitter, czy Instagram to dziś raczej norma.

Nie zgadzaj się na to, żeby ktoś się na Tobie uczył, na dodatek za Twoje pieniądze Click To Tweet

Po trzecie: certyfikaty

Sprawdź czy firma szkoleniowa posiada jakiś certyfikat jakości usług. Czy jest zrzeszona w organizacjach skupiających graczy rynku szkoleniowego. W związku z działaniami prowadzonymi przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości zmierzającej do uregulowania rynku usług rozwojowych  informacja o posiadaniu certyfikatu zmniejsza ryzyko trafienia na amatorską firmę szkoleniową prowadzoną w domowej kuchni. Uwierz mi, takich przedsiębiorców jest niestety sporo.

Po czwarte: odpowiednie zaplecze

Zapytaj czy firma posiada odpowiednie zaplecze techniczne: sale szkoleniowe, sprzęt szkoleniowy, rzutnik, komputer. Zweryfikuj czy swoją ofertę dostosowują do najnowszych trendów na rynku szkoleniowym. Warto również sprawdzić czy taka firma będzie w stanie poprowadzić dla Ciebie szkolenie on-line, lub przygotować interesujący webinar.

Dobrą firmę szkoleniową poznasz również po tym, że będzie o Ciebie dbać i będzie gotowa spełnić wszystkie Twoje zachcianki (oczywiście w granicach rozsądku i przyzwoitości). Szkolenie nocą w górach? Webinar prowadzony na żywo dla Twoich pracowników w różnych oddziałach? Warsztat prowadzony z dojazdem do klienta? Jeżeli dla firmy nie ma rzeczy niemożliwych to wiesz, że dobrze trafiłeś.

Na koniec: wybadaj opinie

Chyba najbardziej wiarygodnym źródłem oceny szkoleń, wprawdzie post factum, są ankiety poszkoleniowe, które możesz przeprowadzić wśród przeszkolonych pracowników. Takie dane pozwolą Ci na weryfikacje jakości i podjęcie decyzji o dalszym korzystaniu z usług danej firmy szkoleniowej. Jeśli dane będą satysfakcjonujące możesz wówczas również pomóc znajomym przedsiębiorcom polecając szkolenia w firmie X.

Podsumowanie

Zapamiętaj te wszystkie wskazówki i do dzieła! Informacje zawarte w artykule powinny ułatwić Ci wybór firmy szkoleniowej. Pamiętaj, że wierzymy w Ciebie i Twoją intuicję. Ostateczny wybór podejmij, gdy po sprawdzeniu tych wszystkich informacji, będziesz po prostu czuł, że trafiłeś na fajnych, uczciwych ludzi do współpracy.

Napisz do nas jakie masz doświadczenia w kontakcie z firmami szkoleniowymi. Może masz jakieś swoje uwagi na temat wyboru firmy szkoleniowej? Czekamy na Twoje sugestie. Może stworzymy razem zbiór cech dobrych firm szkoleniowych? Liczymy na Ciebie!

Sprawdź również nasze pozostałe artykuły ->


Facebook

Środki z KFS

Dofinansowanie KFS środki dla firm EMAT HRC

Członkostwo w PIFS

EMAT HRC Certyfikat Polska Izba Firm Szkoleniowych