Leasing pracowniczy a rynek pracy w czasie pandemii – korzystne rozwiązanie dla przedsiębiorców

  • 0
leasing pracowniczy

Leasing pracowniczy a rynek pracy w czasie pandemii – korzystne rozwiązanie dla przedsiębiorców

Tags : 

Dobrze prosperujące firmy, które intensywnie rozwijały się w ostatnich latach doskonale znają pojęcie leasingu pracowniczego. Jest to narzędzie, które pomaga zoptymalizować zatrudnienie i ogranicza wydatki finansowe oraz zapewnia błyskawiczne uzupełnienie luk kadrowych. Jak działa leasing pracowniczy, jak może pomóc w zarządzeniu kadry w czasach w których nie wiemy co nastąpi jutro? Zapraszamy do lektury. 

 

Czym jest leasing pracowniczy?

Agencje zatrudnienia coraz częściej oferują swoim klientom formy współpracy opierające się na leasingu pracowniczym. Polega to na dostarczeniu określonej liczby pracowników tymczasowych na czas, w którym przedsiębiorca potrzebuje rozszerzyć swoją kadrę. Ten model doskonale sprawdza się np. podczas wysokich sezonów, świąt, bądź przy nagłym, dużym zleceniu lub sytuacji, która panuje na rynku pracy w obecnym momencie. Badania pokazują, że nasi klienci zwiększyli zamówienia o 20% ponieważ w tym nieprzewidzianym czasie otrzymali dużą elastyczność i możliwość dopasowania do sytuacji. Współpraca z agencją pozwala zmienić strukturę kosztów ze stałych (np. związanych z utrzymaniem pracowników) na zmienne, poprzez stosowanie formuły pracy tymczasowej. 

 

Poznaj 3 powody, dla których warto zatrudnić pracowników tymczasowych

leasing pracowniczy

 

1. Elastyczność 

W zależności od potrzeb Klienta , pracownik może zostać wynajęty na kilka miesięcy, tygodni czy nawet dni! Zapewnia to ciągłość pracy w branżach, w których liczba zadań wymagających obsługi szybko i gwałtownie się zmienia. Dodatkowo, możliwe jest zapewnienie zupełnie dowolnej liczby pracowników, wraz z ich koordynatorem – co likwiduje kłopot z nadzorem nad pracownikami, z którymi nigdy nie miało się do czynienia. Prawda, że wygodnie rozwiązanie?

2. Optymalizacja kosztów

Przy brakach kadrowych firmy często decydują się na zatrudnienie pracowników etatowych. Jest to żmudny i kosztowny proces. Na każde stanowisko trzeba wówczas przeprowadzić proces rekrutacji, niekiedy realizowany przez firmę zewnętrzną. Leasing pracowniczy rozwiązuje ten problem. Wystarczy przekazać Agencji zatrudnienia swoje wymagania dotyczące pracowników, a specjaliści od HR wezmą na swoje barki dostarczenie ich do firmy. Agencje posiadają własne bazy pracowników, dlatego nie muszą szukać osób “z ulicy”. Ten model współpracy zrzuca z barków przedsiębiorców również opłaty kadrowe, gdyż te – leżą po stronie agencji. 

3. Dynamika

Wyobraź sobie wysoki sezon w swojej branży. Załóżmy, że prowadzisz duży magazyn i nagle, przed świętami liczba zamówień rośnie o kilkaset procent. Już wiesz, że nie jesteś w stanie ich obsłużyć na czas. Tradycyjny model rekrutacji pracowników trwa długo. Mało prawdopodobne jest, że zdążysz zatrudnić pracowników na czas. W takim przypadku Leasing pracowniczy jest rozwiązaniem idealnym. Agencja może dostarczyć Ci wymaganą liczbę osób na taki okres, na jaki ich potrzebujesz. Po wygaśnięciu sezonu wysokiego po prostu rezygnujesz z ich usług. Obie strony rzecz jasna od początku wiedzą na jak długo przychodzą do Twojej firmy. Dodatkowo, nie są to pracownicy przypadkowi. Jeśli potrzebujesz osoby z doświadczeniem to właśnie takich dostarczy Ci agencja. Oszczędzisz dzięki temu czas na przyuczenie ich. 

 

Podsumowując – w praktyce usługa leasingowa dla przedsiębiorców małych, dużych, czy średnich wnosi wartość dodaną, czyli szybkość działania, oszczędność czasu i pieniędzy oraz rozwój. Otwarcie się na wprowadzenie nowego podmiotu z zewnątrz wymaga odważnego podejścia do biznesu, ale co za tym idzie – wprowadza nowe możliwości oraz nowoczesne rozwiązania idące w parze z wymaganiami rynku pracy.

Masz pytania odnośnie leasingu pracowniczego? Chciałbyś wiedzieć jak on działa w praktyce? Napisz do nas! 

 

sylwia kuprysOsoba kontaktowa:

Sylwia Kuprys
Manager Oddziału Poznań
513 463 314

s.kuprys@emat.com.pl


Facebook

Środki z KFS

Dofinansowanie KFS środki dla firm EMAT HRC

Członkostwo w PIFS

EMAT HRC Certyfikat Polska Izba Firm Szkoleniowych