Komunikacja niewerbalna – sprawdź jak wielkie ma znaczenie!

  • 0
komunikacja niewerbalna

Komunikacja niewerbalna – sprawdź jak wielkie ma znaczenie!

Tags : 

Stań w rozkroku, ponieść ręce w górę w kształcie litery V i zatrzymaj się tak na 2 minuty. Myślisz, że zwariowaliśmy?  Nic bardziej mylnego.

Mowa ciała nas definiuje

Amy Cuddy, amerykańska psycholog przekonuje, że aby usprawnić swoje życie bez technologii wystarczy zmienić pozycję na 2 minuty. „Jeśli zmienicie postawę swojego ciała, tylko troszkę, może to znacząco wpłynąć na bieg waszego życia” – twierdzi Amy.
Tematyka komunikacji niewerbalnej – modna, wszechobecna, poruszana właściwie na każdym szkoleniu z umiejętności miękkich – skupia się na interakcji pomiędzy odbiorcą, a nadawcą komunikatu. Na tym co „mówi” Twoje ciało. Bezsprzecznym jest, że to jakie sygnały wysyłasz ze swojego ciała wpływa na odbiór Ciebie oraz Twoich komunikatów.

W 2013 r. badaczka Nalini Ambady wykazała, że ludzie oglądający 30 sekundowe nagrania wideo bez dźwięku, które przedstawiają interakcje lekarz-pacjent, są w stanie określić czy i na ile lekarz jest miły oraz przewidzieć, czy zostanie on oskarżony o błąd w sztuce lekarskiej. Temat ten wszystkich nas ciekawi i inspiruje. Został on spopularyzowany, tak że już chyba każdy dorosły osobnik spotkał się chociaż z jedną teorią na temat „mowy ciała” w swoim życiu. Na dowód tego jak bardzo ludzie chcą poznać labirynty mowy ciała spróbujcie wpisać w wyszukiwarkę Google „mowa ciała”, a najczęściej wyszukiwane hasła, które się pojawią to „mowa ciała zakochanego”, „mowa ciała zainteresowanego mężczyzny”, „mowa ciała przykłady” czy „mowa ciała kobiety, której wpadłeś w oko”. Coś jest na rzeczy. To czego nie słyszymy w samych słowach chcemy zauważyć w gestach, mimice i ruchach.

 

Click To Tweet

 

Sukcesu i porażki nie ukryjemy przed światem

Wspomniana wcześniej Amy Cuddy idzie o krok dalej i zadaje proste pytanie „Czy sygnały niewerbalne rządzą sposobem myślenia i odczuwania o sobie oraz czy nasze ciała wpływają na nasze umysły”?

Profesor Jessica Tracy która wykazała, że zarówno ludzie widzący, jak i niewidomi od urodzenia, w momencie sukcesu przybierają pozycję ciała wskazującą na siłę, podnosząc ręce i ramiona w górę w kształt litery V. Gdy zaś czujemy się zagrożeni przyjmujemy pozycję zamkniętą, zwijamy się w kłębek. Każdy z nas na przysłowiowym „dywaniku u szefa” nie siądzie w pełnym rozkroku, wyprostowany jak struna, z głową podniesioną wysoko i rękami uniesionymi nad głową. Kurczymy nasze ciało przed władzą, przygotowujemy się na to, co może nas spotkać. Na atak. 

 

pozycje siły i słabości

źródło: Amy Cuddy, Uniwersytet w Harvardzie

Hormony, a komunikacja niewerbalna

Amy wskazuję, iż istnieje znacząca różnica pomiędzy ludźmi silnymi i słabymi na poziomie fizjologicznym. Jest to różnica w poziomach dwóch hormonów: testosteronu czyli hormonu dominacji i kortyzolu czyli hormonu stresu. Odkryła, że dominujące samce alfa mają wysoki poziom testosteronu i niski poziom kortyzolu. „Siła to nie tylko testosteron, ale to także Twoja reakcja na stres”.

Badaczka postanowiła przeprowadzić eksperyment, zaprosiła do swojego gabinetu grupę osób. Poprosiła żeby na dwie minuty uczestnicy badania przyjęli pozę siły albo słabości (pozy te zostały im przedstawione na zdjęciach). Procedura wyglądała tak, że osoba przy wejściu do gabinetu pluła do fiolki, kolejno przyjmowała pozycję siły albo słabości na dwie minuty. Następnie zadawano uczestnikom eksperymentu pytanie „Jak silny się czujesz?”, proponowano im udział w grze losowej oraz pobierano próbki śliny. Wyniki są zaskakujące.

Tolerancja ryzyka, czyli hazardu, gry losowej: Spośród osób, które przyjęło pozycję siły aż 86% osób chciało zagrać. Spośród osób, które przyjęło pozycje słabości to wynik 60%. „To całkiem znacząca różnica” jak mówi sama badaczka.

Poziom testosteronu: od momentu rozpoczęcia udziału w badaniu osoby z pozycji siły doświadczyły 20% wzrostu poziomu testosteronu, natomiast osoby z pozycji słabości 10 % spadku.

Poziom kortyzolu: od momentu rozpoczęcia udziału w badaniu osoby z pozycji siły doświadczyły 25% spadku poziomu kortyzolu, osoby z pozycji słabości 15% wzrostu.

Click To Tweet

Podsumowanie

Zdaniem Amy Cuddy „Wystarczyły dwie minuty aby doprowadzić do zmian hormonalnych powodujących, że mózgi stały się asertywne, pewne siebie i czuły się komfortowo, albo bardzo reaktywne na stres. Wygląda na to, że nasze sygnały niewerbalne faktycznie rządzą tym jak myślimy i jak odczuwamy siebie (…) Także nasze ciała wpływają na nasze umysły”

Zatem jeszcze raz, stań w rozkroku, ponieść ręce w górę w kształcie litery V i zatrzymaj się tak na 2 minuty!

 

O autorce:

Justyna Szewioła – Kierownik placówki EMAT HRC Katowice.


Facebook

Środki z KFS

Dofinansowanie KFS środki dla firm EMAT HRC

Członkostwo w PIFS

EMAT HRC Certyfikat Polska Izba Firm Szkoleniowych