Jak znaleźć pracę? 7 pomocnych porad od rekruterów!

  • 0
jak znaleźć pracę porady emat hrc

Jak znaleźć pracę? 7 pomocnych porad od rekruterów!

Tags : 

Rynek pracy obecnie jest bardzo wymagający i „płynny”, dlatego o wiele częściej przytrafia się utrata pracy czy zmiana miejsca zatrudnienia. Niezależnie od tego, jaka była przyczyna Twojego chwilowego (miejmy nadzieję) okresu bezrobocia, są pewne elementy, o które należy zadbać, by Twój wizerunek był profesjonalny. Sprawdź nasze porady i dowiedz się jak znaleźć pracę!

1. Odetchnij i znajdź plan na siebie

Skoro już masz ten komfort, by skorzystać z większej ilości czasu wolnego, wykorzystaj go jak najlepiej. Co to znaczy? Zastanów się nad tym, co dokładnie chcesz robić, co sprawia Ci przyjemność, jakiej pracy na pewno nie chcesz podejmować, a jaka byłaby dla Ciebie wymarzona.

To dobry moment na ewentualne przebranżowienie, doszkolenie czy przeszkolenie się z zupełnie nowych umiejętności, które mogą Ci się przydać. Inwestycja w siebie niemal zawsze się zwraca.

Warto zaplanować swoją ścieżkę rozwoju, bo – jak się okazuje – wiele osób na pytanie o cele zawodowe odpowiada „nie wiem”, „jeszcze nad nimi nie myślałem” czy „zaczepię się gdzieś, a potem pójdzie z górki”. Jak już się pewnie domyślasz, nie jest to najlepsza strategia i na pewno nie doprowadzi Cię do sukcesów i w pełni szczęśliwego życia.

Warto skrupulatnie i krok po kroku zaplanować swoją ścieżkę rozwoju! Click To Tweet

2. Zrób listę firm, w których chciałbyś pracować

Na pewno znasz firmy i marki, które podziwiasz, które Cię inspirują i w których Twoim zdaniem, warunki pracy są znakomite i idealnie byś się w nich sprawdził. Dlatego przygotuj ich listę i zastanów się co zrobić, by przybliżyć się do pracy dla nich, jeśli tego właśnie byś chciał.

Warto więc śledzić je w social media. Dzięki temu poznasz lepiej projekty, którymi na co dzień się zajmują. Media społecznościowe przybliżą Ci ich środowisko pracy, ludzi, miejsce czy produkty, z których są naprawdę dumni.

Do czego może Ci się to przydać? Po pierwsze, przekonasz się czy na pewno jest to firma, z którą się identyfikujesz. Po drugie, lepiej poznasz samą markę, co może przydać Ci się na rozmowie kwalifikacyjnej (możesz na przykład stać się ich ambasadorem). A po trzecie – praca tam może stać się Twoim celem, który w końcu zrealizujesz – a nie tylko marzeniem czy utopią!

Przygotuj listę firm, w których chciałbyś pracować i zacznij obserwować je w social media! Click To Tweet

3. Wykonaj dla siebie analizę SWOT

Analiza SWOT to bardzo silne narzędzie, które pozwala na dokładne przeanalizowanie swoich umiejętności i sytuacji, w jakiej aktualnie się znajdujesz. Czym jest analiza SWOT?

SWOT to skrót od angielskich wyrazów:

  • Strenghts (mocne strony)
  • Weaknesses (słabe strony)
  • Opportunities (szanse)
  • Threats (zagrożenia)

Najlepiej tę analizę wykonać na kartce A4, dzieląc ją na 4 równe części, z której każda z nich przeznaczona jest dla jednego elementu analizy SWOT, lewa strona stanowi Twoje pozytywne strony (S, O), a prawa – negatywne (W, T). Prezentuje to poniższy diagram:

Analiza SWOT diagram

Taka analiza pozwoli Ci określić swoje aktualne położenie oraz ukierunkować swój rozwój, o którym wspominaliśmy wcześniej. Jest to jedna z lepszych metod na obiektywną ocenę swoich umiejętności oraz słabości, które oczywiście będziesz starał się eliminować. Może sama analiza nie odpowie na pytanie „Jak znaleźć pracę„, ale na pewno powie Ci wszystko o Twoich mocnych i słabych stronach.

Wykonaj analizę SWOT, by określić swoją aktualną sytuację, szanse i zagrożenia! Click To Tweet

4. Często „googluj” swoje imię i nazwisko

Zastanawiałeś się kiedyś jak prezentujesz się w mediach społecznościowych? Co pomyśli o Tobie potencjalny pracodawca lub rekruter, kiedy zacznie sprawdzać dane o Tobie w Internecie (tak, zacznie – to pewne na 100%)?

Wydaje się to błahą rzeczą, ale tak naprawdę, jest bardzo istotne. Jeśli firma poważnie myśli o zatrudnieniu Ciebie na ważne stanowisko, na pewno będzie liczyć się dla niej Twój wizerunek w sieci. Zadbaj o niego poprzez kreowanie tzw. „marki osobistej” i pełną kontrolę tego, co udostępniasz w social media i co w tych miejscach piszą lub mówią o Tobie inni.

W praktyce oznaczać to może dla Ciebie aktualizację starych profili, pozbycie się z nich postów, którymi raczej nie chciałbyś chwalić się przed pracodawcą (w końcu masz być profesjonalistą, prawda?) czy również zmianę ustawień prywatności w serwisach społecznościowych.

Zadbaj o profesjonalny wizerunek w sieci, bo rekruterzy na pewno odwiedzą Twoje profile! Click To Tweet

5. Zadbaj o networking, czyli jak znaleźć pracę dzięki innym

Nieważne czy budowanie kontaktów zaczniesz od serwisów społecznościowych (polecamy te biznesowe, czyli LinkedIN i GoldenLine) czy też w sposób bezpośredni (np. od branżowych konferencji czy spotkań) – wybór zależy od Twoich predyspozycji i typu osobowości. Jedno jest pewne – powinieneś to zrobić. Kontakty pomogą Ci w rozwoju, motywacji oraz często również w znalezieniu dobrej pracy, pozyskaniu ciekawych zleceń i wzięcia udziału w rozwojowych projektach.

Buduj i pielęgnuj dobre relacje z ludźmi, którzy są pozytywnie nastawieni do życia i będą potrafili Cię odpowiednio zmotywować i „pociągnąć w górę”. Wieczne marudy raczej nie zdadzą tutaj egzaminu 😉

Buduj sieć kontaktów i utrzymuj dobre relacje z ludźmi - to może zaowocować w przyszłości! Click To Tweet

6. Współpracuj z Headhunterami i Agencjami Zatrudnienia

Ten punkt wiąże się z poprzednim – jeśli będziesz budować swoją sieć kontaktów, która nazywa się networkingiem, na pewno trafisz też na ambitnych i profesjonalnych headhunterów, czyli osoby, które zajmują się pozyskiwaniem talentów do innych (lub swoich) firm.

Jeśli w Twojej sieci kontaktów znajdą się osoby, które zatrudniają specjalistów z Twojej branży, może być to Twoja szansa na wartościową ofertę zatrudnienia. Nawiąż więc kontakt z takimi osobami, a zyskasz  możliwość dostępu do rekrutacji, których nie znajdziesz nigdzie indziej. Rekruterzy często mają oferty na wyłączność albo wiedzą o zapotrzebowaniu na dane stanowisko, jeszcze zanim pojawi się ono w sieci.

Nawiąż kontakty z rekruterami, a zyskasz dostęp do rekrutacji, których nie znajdziesz nigdzie indziej! Click To Tweet

7. Zadbaj o profesjonalnie wyglądające CV

CV to nie przeżytek i chyba wszyscy wiedzą, że jest to element, który może zadecydować o tym, czy firma w ogóle zainteresuje się Twoją kandydaturą. Oczywiście – ważne jest doświadczenie, ewentualne polecenie przez kogoś na ważnym stanowisku czy też Twój wizerunek w social media i w sieci, o czym pisaliśmy wcześniej. Są to jednak elementy, na które przyjdzie czas „za moment”.

Teraz, kiedy rekruter otworzył Twoje CV, ważą się Twoje losy. Jeśli będzie ono nieprofesjonalnie, nieschludne, bez danych kontaktowych, z błędami czy literówkami, z nieprofesjonalnym zdjęciem to… w zasadzie już przekreśliłeś swoje szanse.

Nieprofesjonalne CV, z błędami czy literówkami może przekreślić Twoje szanse na jakąkolwiek pracę! Click To Tweet

Dlatego nie łudź się i zadbaj wreszcie o swoje CV, bo to może być najważniejsza decyzja podczas okresu poszukiwania zatrudnienia. Może to właśnie ono jest winne? Może po jego poprawieniu przestaniesz zadawać sobie pytanie „Jak znaleźć pracę„?

Sprawdź w tym celu kilka naszych porad:

> 15 elementów idealnego CV

> Najczęstsze błędy w CV

Kiedy Twoje CV będzie już perfekcyjne, zobacz gdzie powinieneś szukać pracy, żeby ją znaleźć, a kiedy zostaniesz wreszcie zaproszony na rozmowę, koniecznie przygotuj sobie odpowiedzi na najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej.

Mamy nadzieję, że wszystkie te porady będą dla Ciebie przydatne i już wiesz jak znaleźć pracę. Jeśli dodałbyś coś od siebie, koniecznie daj nam znać w komentarzu! Powodzenia w szukaniu nowej, lepszej pracy i w budowaniu swojego profesjonalnego wizerunku 🙂


Facebook

Środki z KFS

Dofinansowanie KFS środki dla firm EMAT HRC

Członkostwo w PIFS

EMAT HRC Certyfikat Polska Izba Firm Szkoleniowych