Jak szukać pracy? Przydatne wskazówki od rekruterów

  • 1
jak szukać pracy

Jak szukać pracy? Przydatne wskazówki od rekruterów

Tags : 

W jakim miejscu życia obecnie jesteś? Kończysz uczelnie wyższą? Zmieniasz miejsce zamieszkania? A może po prostu zrozumiałeś, że Twoja obecna praca nie jest tym, co chcesz w życiu robić? Nieistotne jakie powody Tobą kierują. Ważne, że szukasz pracy i chcesz się rozwijać! Czy wiesz jak się do tego odpowiednio zabrać? Spróbujemy Ci pomóc, podpowiedzieć, jak szukać pracy, by znaleźć tę właściwą. 

Daj sobie czas

Wiemy, że obecnie czas jest cenniejszy niż złoto, ale nie zawsze pośpiech jest dobrym doradcą. Zwłaszcza jeśli chcesz żeby Twój wybór okazał się strzałem w dziesiątkę.

Obecnie w Polsce bezrobocie praktycznie nie istnieje. Ofert pracy na rynku jest mnóstwo. Nie popadaj jednak w szał rozsyłania swojego CV byle gdzie, byle tylko coś „złapać”. Pamiętaj, że praca będzie wypełniać  1/3 Twojego życia.  Zapewnij sobie komfort pracy w warunkach, które będą odpowiadać Twoim oczekiwaniom. Zastanów się na spokojnie co chcesz w życiu robić, kim chcesz być i jak chcesz tego dokonać.

Nie szukaj pracy w sklepie skoro boisz się kasy fiskalnej i pracy z pieniędzmi. Nie idź do wielkiej korporacji, jeśli nie lubisz pracy w biegu i ciągłego „wyścigu szczurów”, tylko dlatego, że Twój najlepszy przyjaciel tam pracuje i fajnie byłoby iść tam, gdzie kogoś znasz. Poszukaj swoich mocnych stron. Przemyśl w czym jesteś naprawdę dobry i jakie zajęcia jesteś gotów wykonywać. Nie wykonuj panicznych ruchów. To nie pomoże znaleźć Ci satysfakcjonującej pracy.

Weź do ręki długopis i kartkę i wypisz wszystkie rzeczy, które sprawiają Ci satysfakcje. Spróbuj poszukać ofert w tym obszarze. Już wiesz co chcesz robić? Jakiej pracy szukać? Więc stawiamy następny krok.

Nie wykonuj panicznych ruchów. To nie pomoże znaleźć Ci satysfakcjonującej pracy. Click To Tweet

Jak szukać właściwych ofert pracy?

W dzisiejszych czasach znalezienie dobrej oferty to nie problem. W internecie roi się od portali, które zajmują się udostępnianiem ofert, więc śmiało możesz przeglądać je każdego dnia, żeby wypatrzeć perełkę. Nie oszukujmy się jednak: nie wszystkie firmy będą ogłoszenia umieszczać w internecie. Jak szukać pracy poza internetem? Często przedsiębiorcy poszukują pracowników za pomocą tzw. poczty pantoflowej. Bywają sytuacje, że pracownicy wiedzą, że ktoś z ich środowiska szuka pracy akurat na dane stanowisko i przekazują CV kandydatów bezpośrednio do osób zajmujących się w firmie rekrutacjami.

Jak odnaleźć takie oferty? Jeśli wiesz jakiej szukasz pracy, poszukaj też informacji jakie firmy w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania, lub nawet w dalszych rejonach(jeśli jesteś gotowy dojeżdżać), zajmują się tym co Ty chcesz robić. Znalazłeś te firmy? W takim razie ruszaj na podbój świata pracy! Kolejny krok za Tobą.

Skonstruuj wysokiej jakości CV

Myślisz, że to takie proste? I tu się mylisz! CV jakie przekażesz potencjalnemu pracodawcy jest Twoją wejściówką. Kartą przetargową. Musisz dobrze przemyśleć jak je napisać, żeby zachęciło rekrutujących do zaproszenia Cię na rozmowę. Jeśli nigdy nie pisałeś CV skorzystaj z programów pomagających napisać takowe, w internecie ich nie brakuje. Sprawdź też koniecznie nasz artykuł w którym krok po kroku wyjaśniamy jak napisać idealne CV.

Pamiętaj – nie przesadzaj z kompetencjami! Na rozmowie wyjdzie na jaw ile prawdy jest na papierze. Musisz zaciekawić sobą innych. Ważne jest żebyś w CV wypisał cel jaki chcesz osiągnąć. To dużo mówi o potencjalnym pracowniku i jego ambicjach. Pamiętaj też, aby koniecznie umieścić swoje dane kontaktowe. Sprawdź czy są prawidłowe, możesz przez to stracić ciekawą pracę.

Jeśli zdecydujesz się na umieszczenie swojego wizerunku pamiętaj o profesjonalizmie. Nie rób selfie! Niech to nie będzie zdjęcie pstryknięte w łazience przed lustrem, czy w hawajskich kąpielówkach w nadmorskiej restauracji. Nie zawsze zdjęcie, które uważasz za fajne, jest adekwatne do sytuacji. Warto skorzystać z usług fotografa. Profesjonalne zdjęcie zawsze Ci się przyda.

Masz już swoje CV? Pamiętaj żeby je wydrukować. To kolejny ważny aspekt. Żyjemy w XXI wieku. Nie wypada podrzucać swojego CV nabazgrolonego odręcznie na kartce z zeszytu. To może sugerować brak umiejętności obsługi komputera, a bez tego może być ciężko znaleźć pracę.

Skoro CV już gotowe czas na kolejny krok.

Nie zawsze zdjęcie, które uważasz za fajne, jest adekwatne do sytuacji. Click To Tweet

Zostaw CV u pracodawcy

Jeśli ofertę pracy znalazłeś w internecie, prześlij swoje CV.  Pamiętaj, aby choć w kilku słowach napisać jaką ofertą jesteś zainteresowany. Nie wysyłaj pustego maila z załączonym plikiem. To zniechęca pracodawcę.

Jeśli masz taką możliwość to ubierz się i wyjdź ze swoim CV w trasę. To pozwoli na nawiązanie bezpośredniego kontaktu. Często osoby rekrutujące zapamiętują tych co się pokazali. Będzie to świadczyć o tym, że Ci zależy.  Nie musisz od razu zakładać garnituru czy garsonki, na to jeszcze przyjdzie czas. Wystarczy schludny ubiór.

Nie sugeruj się wyłącznie ofertami z ogłoszeń. Jeżeli masz upatrzoną firmę w której chciałbyś pracować, pójdź tam ze swoim CV.  Grzecznie poinformuj, że szukasz pracy i marzysz o stanowisku właśnie w tej firmie. Zasugeruj, że będziesz bardzo wartościowym nabytkiem dla przedsiębiorstwa. Nawet jeśli dana firma nie szuka pracowników w tym momencie to jest szansa, że Cię zapamiętają i odezwą się jak będą mieli wolne etaty. Możesz co jakiś czas (ale nie nachalnie!) dzwonić lub zaglądać do firmy z zapytaniem czy zmieniła się sytuacja i czy szukają pracowników mając Ciebie na uwadze. Wyślesz tym samym jasny przekaz – zależy mi na tej pracy.

Mamy nadzieje, że wiesz już jak szukać pracy. Wdrażając nasze tipy w życie na pewno znajdziesz dla siebie miejsce w świecie zawodowym. Jeżeli masz jakieś wątpliwości to pisz do nas. Jesteśmy do Twojej dyspozycji. 

 

Sprawdź również nasze pozostałe artykuły, które pomogą Ci odnaleźć się na rynku ofert pracy:

15 elementów idealnego CV ->

Rozmowa kwalifikacyjna – 5 porad od rekrutera zwiększających szansę na zatrudnienie ->

15 najczęstszych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej ->

Zachęcamy do lektury!

 

 

 

 

 


Facebook

Środki z KFS

Dofinansowanie KFS środki dla firm EMAT HRC

Członkostwo w PIFS

EMAT HRC Certyfikat Polska Izba Firm Szkoleniowych