Jak napisać list motywacyjny, który przykuje uwagę?

  • 0
jak napisać list motywacyjny - emat hrc

Jak napisać list motywacyjny, który przykuje uwagę?

Tags : 

Jeszcze nie tak dawno temu, podczas aplikowania na jakiekolwiek stanowisko, pracodawcy wymagali zarówno CV, jak i listu motywacyjnego. Obecnie takie wymagania są rzadziej spotykane i list motywacyjny niemal „odchodzi do lamusa”. Jeśli jednak trafiłeś na ten artykuł, z pewnością oznacza to, że nie wiesz jak napisać list motywacyjny i chcesz się tego dowiedzieć, prawda? Zatem, zaczynajmy!

List motywacyjny – co to jest?

Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest list motywacyjny. Jest to dokument aplikacyjny, który służy do przedstawienia swoich motywacji do pracy na danym stanowisku oraz do opowiedzenia o swoich umiejętnościach i kwalifikacjach. Należy zrobić to w taki sposób, by utwierdzić pracodawcę w przekonaniu, że to właśnie autora tego listu motywacyjnego chce bliżej poznać, zapraszając go tym samym na rozmowę rekrutacyjną.

Wbrew pozorom, nie jest to takie proste, bo większość osób piszących listy motywacyjne, korzysta z gotowych szablonów i uzupełnia je o swoje, unikalne informacje (dane osobowe, doświadczenie, nazwa stanowiska, o które się ubiega). Często zdarza się, że pracodawca otrzymuje np. 20 niemal identycznych listów motywacyjnych, z dokładnie tymi samymi zaletami pracowników!

Jeśli Ty również popełniasz ten błąd, możesz być niemal pewien, że Twój list motywacyjny nie skończy na biurku potencjalnego szefa lub pracodawcy, a raczej… w koszu.

Większość osób piszących listy motywacyjne, korzysta z gotowych szablonów, co nie jest najlepszym rozwiązaniem. Click To Tweet

List motywacyjny – jak napisać?

Skoro już wiesz, że nie polecamy korzystać z gotowych szablonów (oczywiście, nie wszystkich, ale ok. 90% z nich to powielanie tych samych schematów), w takim razie co robić? Jak napisać list motywacyjny?

Pamiętaj, że list motywacyjny ma przekonać pracodawcę do zaproszenia Cię na rozmowę rekrutacyjną. Najlepiej będzie zatem, jeśli Twój list wyróżni się w stosie innych dokumentów aplikacyjnych. Możesz to osiągnąć poprzez niekorzystanie z gotowych szablonów – czasem lepiej być oryginalnym i kreatywnym. Tego, niestety, z pewnością nie osiągniesz, kopiując gotowce.

W dalszej części artykułu przedstawimy Ci kilka ciekawych i nietuzinkowych koncepcji na list motywacyjny, ale zanim to zrobimy, warto również odpowiedzieć sobie na kolejne, bardzo często zadawane pytanie, czyli…

Jak zacząć list motywacyjny?

Najtrudniej jest zacząć pisać, ale jeśli w Twojej głowie pojawi się koncepcja na kreatywny list motywacyjny i rozpoczniesz ją „przelewać na papier”, powinno pójść z górki. Jak w takim razie możesz zacząć list motywacyjny?

Po pierwsze, możesz od razu przedstawić swoje atuty, które Twoim zdaniem, pomogą firmie. Pomyśl, jakie korzyści pracodawca odniesie, jeśli zatrudni właśnie Ciebie? Czy jest to wieloletnie doświadczenie na podobnym stanowisku, a może ponadprzeciętna kreatywność?

Po drugie, jeśli wiesz czym zajmuje się firma i jak rozwiązać problemy lub sytuacje, z którymi się zmaga, możesz przedstawić je już na początku listu motywacyjnego. Jeśli np. aplikujesz na stanowisko specjalisty ds. marketingu, dlaczego by nie przedstawić swoich 3 wizji zmian, które przełożyłyby się na konkretne korzyści? Takie podejście udowodni Twoje doświadczenie oraz pokaże, że Ci zależy.

Po trzecie, jeśli stanowisko polecił Ci ktoś z danej firmy, kogo znasz, odwołaj się do tego. Jeśli pracodawca ceni sobie tę osobę lub jej zdanie, z pewnością nie zaszkodzi wspomnieć o ww. fakcie już na początku listu motywacyjnego.

Po czwarte, dobrym sposobem jest też wypunktowanie bądź wylistowanie korzyści, jakie firma może odnieść, kiedy zdecyduje się zatrudnić właśnie Ciebie. Możesz zrobić to np. w formie artykułu na bloga, coś jak „3 korzyści dla firmy XYZ, jeśli zdecyduje się mnie zatrudnić”. Kreatywne, ciekawe, nietuzinkowe, konkretne – dlaczego nie?

Po piąte, możesz również odnieść się do dotychczasowych doświadczeń z firmą, do której aplikujesz. Przykład? Jeśli rozmawiałeś z przedstawicielami danego przedsiębiorstwa na Targach Pracy, słuchałeś ich wystąpień na konferencjach, odbywałeś staż w jakiejś regionalnej jednostce, gdzie zaproponowano Ci wzięcie udziału w rekrutacji, możesz wspomnieć o tym właśnie na początku listu motywacyjnego.

Tylko… jak napisać DOBRY list motywacyjny?

Powyższe przykłady na rozpoczęcie pisania Twojego listu motywacyjnego na pewno sprawią, że będzie on odróżniał się od dokumentów aplikacyjnych innych osób. Jak już wspominaliśmy wcześniej, większość osób, niestety, korzysta z gotowych szablonów, zatem nawet nie do końca idealne, ale po prostu ciekawe podejście, może okazać się znacznie bardziej skuteczne.

Jeśli zaczniesz swój list motywacyjny na jeden z pięciu podanych wyżej sposobów, z pewnością będzie on lepszy niż nawet najlepszy, przerobiony szablon. Nietuzinkowy list motywacyjny nie skończy w koszu, za to na pewno zostanie zapamiętany i może nawet dzięki niemu osiągniesz swój cel?

Nietuzinkowy list motywacyjny nie skończy w koszu, za to na pewno zostanie zapamiętany! Click To Tweet

Co powinien zawierać list motywacyjny?

Z pewnością wiesz już wiele na temat listu motywacyjnego – wiesz już czym jest, jak najlepiej go zacząć oraz jak sprawić, by był ciekawy i unikatowy. Jeśli natomiast zastanawiasz się co powinien zawierać list motywacyjny, spieszymy z pomocą.

Na pewno powinien zawierać Twoje dane kontaktowe, czyli imię i nazwisko, numer telefonu i adres mailowy, aby rekruter, kiedy już zapozna się z Twoim listem motywacyjnym i wyda się mu on ciekawy, mógł się z Tobą skontaktować. Lepiej sprawdź je dwa lub nawet trzy razy pod kątem poprawności!

List motywacyjny powinien również zawierać Twoje najważniejsze kompetencje, które mogą przydać się w pracy na stanowisku, o które się ubiegasz.

Reszta zależy już od Ciebie i od Twojej koncepcji na stworzenie tego dokumentu aplikacyjnego. Jak wcześniej wspominaliśmy, możesz również przygotować krótką analizę elementów w firmie wymagających poprawy, jeśli Twoje stanowisko będzie się z nimi wiązać.

Co więcej, warto zadbać również o to, aby list motywacyjny był spójny z Twoim CV pod kątem estetycznym (podobne elementy graficzne, podobna kolorystyka), jak również pod kątem merytorycznym (doświadczenie, kompetencje, umiejętności, dane kontaktowe).

Zadbaj o to, aby list motywacyjny był spójny z Twoim CV pod kątem estetycznym i merytorycznym. Click To Tweet

Co jeszcze napisać w liście motywacyjnym?

Jeśli miałeś jakikolwiek kontakt z daną firmą w swojej dotychczasowej karierze zawodowej i był on pozytywny, warto odnotować to w liście motywacyjnym. Możesz na przykład poinformować skąd wiesz o ofercie (Targi Pracy, polecenie, ogłoszenie).

Oprócz tego, warto również wyjaśnić dlaczego chciałbyś pracować akurat w TEJ firmie. Co sprawiło, że interesuje Cię praca właśnie TAM? Może urzekło Cię ich doświadczenie, wiedza i portfolio? A może utożsamiasz się z wartościami firmy i jej misją? Warto to wyjaśnić, bo może okazać się, że Twój powód będzie naprawdę ciekawy.

PS. Wiemy, że w większości wypadków powodem jest po prostu płynność finansowa, ale być może jest coś jeszcze, co przyciąga Cię akurat do TEJ firmy? 🙂 W końcu, jak głosi motto i tytuł jednego ze starszych już filmów, „pieniądze to nie wszystko!”.

Pisząc list motywacyjny, warto wyjaśnić dlaczego chcesz pracować akurat w TEJ firmie. Click To Tweet

Jak zakończyć list motywacyjny?

Skoro przebrnęliśmy już przez niemal wszystkie elementy listu motywacyjnego, czas dowiedzieć się, jak należy go zakończyć, żeby nie zepsuć pierwszego wrażenia i aby owe zakończenie było spójne z tym, co rekruter czy pracodawca zobaczył wcześniej.

Najlepiej będzie, jeśli zakończysz list motywacyjny z tzw. „Call to Action”, czyli zawołaniem do działania. O co dokładnie chodzi? O to, abyś dał rekruterowi konkretne instrukcje o tym, co zamierzasz dalej zrobić (np. kiedy się z nim skontaktujesz w celu zapytania o postęp procesu rekrutacyjnego).

Możesz też zakończyć list motywacyjny sformułowaniem „Jeśli moje dokumenty aplikacyjne okażą się dla Państwa interesujące, zapraszam serdecznie do kontaktu telefonicznego lub za pomocą poczty elektronicznej”.

Pamiętaj przy tym również, że lepiej jest pisać do drugiej osoby liczby mnogiej („Wy”), a nie do drugiej osoby liczby pojedynczej („Ty”), zatem kieruj zdania do „Państwa”, a nie do „Pana” czy „Pani”.

Teraz już wiesz, jak pisać list motywacyjny!

Po lekturze tego, bądź co bądź, długiego tekstu, na pewno wiesz jak pisać list motywacyjny. Mamy nadzieję, że udzielone w tym artykule wskazówki okażą się dla Ciebie przydatne, a Twoje dokumenty aplikacyjne nie będą powielały „oklepanych” szablonów!

W takim razie, nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć Ci powodzenia na rozmowie! Przy okazji, sprawdź najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, żeby dobrze się do niej przygotować, kiedy już zostaniesz na nią zaproszony!


Facebook

Środki z KFS

Dofinansowanie KFS środki dla firm EMAT HRC

Członkostwo w PIFS

EMAT HRC Certyfikat Polska Izba Firm Szkoleniowych