Jak motywować pracownika?

  • 1
jak motywować pracownika

Jak motywować pracownika?

Tags : 

Kluczem do sukcesu i stworzenia prężnie rozwijającego się biznesu, z wykwalifikowanymi oraz zadowolonymi pracownikami, jest istniejący w przedsiębiorstwie system motywacji. Powodzenie przedsiębiorstwa w dużej mierze zależy od zaangażowania zatrudnionych w nim osób w powierzone im obowiązki. Sukces organizacji osiągają ludzie, którzy ją tworzą. Czy wiesz, jak motywować pracownika i zbudować z nim trwałą więź na lata? Jeśli nie, to postaramy nieco Ci w tym pomóc.

Najpopularniejszym sposobem motywacji pracownika jest tak zwane motywowanie pozytywne. Jak motywować pracownika w sposób pozytywny?

motywowanie finansowe – wszelkiego rodzaju nagrody finansowe, czyli premie uznaniowe lub uzależnione od wyników pracy czy podwyżki. Nadal najpopularniejszy sposób motywacji, choć obecne badania specjalistów obalają jego skuteczność.

motywowanie pozapłacowe – dodatkowe pakiety ubezpieczeniowe, karnety do kin oraz klubów fitness, kursy języków obcych, wyjazdy integracyjne pracowników, zniżki na produkty firmy, bony świąteczne czy obiady firmowe.

Przedstawiamy kilka pozapłacowych metod na zmotywowanie pracownika:

Stawiaj wyzwania!

Pracownik, który na własną rękę poszukuje wyzwań krąży myślami po różnych tematach, niekoniecznie związanych z powierzonymi zadaniami. Pracownik powinien mieć możliwość rozwoju, z którym wiązałyby się korzyści i to niekoniecznie finansowe. Cenna jest choćby osobista satysfakcja. Rozwijanie ekscytujących projektów motywuje, więc warto się postarać, by maksymalnie dużo zadań w firmie budziło właśnie tego typu emocje.

Przestań kontrolować każdy ruch

Zbyt dokładne kontrolowanie pracownika nigdy nie przynosi dobrych rezultatów. W końcu jest on zatrudniony po to, by samemu radzić sobie z zadaniami – pokazywanie mu na każdym kroku, że nie jest do tego zdolny, mocno podetnie jego skrzydła. Pracownicy, którym zostawi się pewne pole do własnych działań, będą się starali udowodnić, że faktycznie potrafią sprostać oczekiwaniom.

'Zbyt dokładne kontrolowanie pracownika nigdy nie przynosi dobrych rezultatów' Click To Tweet

Poznaj potrzeby swoich pracowników

Warto poznać potrzeby swoich pracowników. Np. młodym rodzicom pozwolić rozpocząć dzień pracy po odprowadzeniu dziecka do przedszkola. Kiedy pracownik zauważa ludzkie podejście ze strony kierownictwa w jego głowie rodzi się dług wdzięczności wobec firmy. W tym miejscu polecamy zapoznać się z naszym artykułem, w którym piszemy o zaletach zatrudniania pracowników ze wschodu –>

Pamiętaj o integracji

Dobrym sposobem na zwiększenie zaangażowania i motywacji pracowników jest większa integracja zespołu. Aby pracownicy nie odliczali godzin do wyjścia z biura, warto organizować również spotkania „po godzinach”, by załoga lepiej się poznała i chętniej przebywała razem.

Wdrożenie przedstawionych metod motywacji pracowników pozwoli pracodawcy na pozyskanie lojalnych podwładnych, zadowolonych z wykonywanej przez siebie pracy, którzy angażują się w rozwój przedsiębiorstwa. Wizerunek firmy może się znacznie ocieplić, a co za tym idzie – przedstawiać ją jako środowisko przyjazne dla pracowników, dbające o ich samopoczucie. Niestety, nadal gro firm nie wie jak motywować pracownika, a jedynymi wdrażanymi przez nie sposobami jest motywacja finansowa, bądź ta negatywna – poprzez strach. W ten sposób nie zdobędziemy oddanego, lojalnego i przede wszystkim produktywnego pracownika. Kapitał ludzki to najcenniejszy kruszec w firmie – nie zapominajmy o tym!


Facebook

Środki z KFS

Dofinansowanie KFS środki dla firm EMAT HRC

Członkostwo w PIFS

EMAT HRC Certyfikat Polska Izba Firm Szkoleniowych