6 błędów, które łatwo popełnić wypełniając wniosek o dofinansowanie z Unii Europejskiej

  • 0
dofinansowanie z unii europejskiej

6 błędów, które łatwo popełnić wypełniając wniosek o dofinansowanie z Unii Europejskiej

Tags : 

Dofinansowanie z unii europejskiej to łakomy kąsek dla przedsiębiorców, a projekty unijne to w ciągu ostatnich lat bardzo modny temat. Pieniądze, które stosunkowo łatwo zdobyć, mogą w znaczny sposób wpłynąć na szybki rozwój Twojej firmy. Spory procent wniosków jest jednak odrzucanych. Powód? Trywialny – błędy. Jak się ich ustrzec? Na co uważać? Poniżej znajdziecie opis 6 najczęściej popełnianych błędów, oraz proste sposoby na ich uniknięcie.

Błąd nr 1 – Niedokładne zapoznanie się z dokumentacją  

Pobieżna lektura dokumentacji może narazić Cię na wiele błędów formalnych przy składaniu wniosku. W efekcie stracisz czas na przygotowanie wadliwego wniosku o dofinansowanie z unii europejskiej.  Możesz przegapić szansę na jego rozpatrzenie, pomimo że sam projekt mógł odnieść sukces.

Co więc zrobić, aby ustrzec się prostego błędu? Zanim zaczniesz wypełniać wniosek powinieneś bardzo dokładnie przeczytać dokumentację konkursową i sprawdzić przede wszystkim:

– kto może ubiegać się o środki?
– na jakie działania?
– jaki jest termin realizacji projektu?
– jak wysoki musi być wkład własny?
– jakie zabezpieczenia finansowe są wymagane?
– jakie załączniki trzeba złożyć?

Po sporządzeniu całości dokumentacji warto również zasięgnąć opinii u osoby, która miała już styczność z tematem pod tytułem projekty unijne.

 

Błąd nr 2 –  Zbyt późne rozpoczęcie pracy nad projektem

Odkładanie pisania wniosku o dofinansowanie z unii europejskiej na ostatnią chwilę jest równoznaczne z katastrofą. Zebranie dokumentacji, którą trzeba załączyć do wniosku jest najbardziej czasochłonnym elementem całej procedury. Może to zająć nawet do trzech miesięcy. Niektórzy przedsiębiorcy, jako formę zabezpieczenia finansowego, załączają do wniosku umowę lub promesę kredytową. Pozyskiwanie takich dokumentów wymaga długotrwałych procedur i okazywania bankowi dodatkowych dokumentów. Im później zaczynamy pracę nad projektem, tym większe ryzyko, że nie zdążymy na czas.

Jak zapobiec opóźnieniom? Nie odkładaj wszystkiego na ostatni moment. Gdy zdecydowałeś się już na złożenie wniosku, sprawdź jakie dokumenty będą do niego potrzebne. Opracuj sobie harmonogram ich gromadzenia i postępuj zgodnie z planem. Nie pozwalaj sobie na opóźnienia.

 

Błąd nr 3 – Niewłaściwy opis projektu

Nawet najlepszy pomysł na projekt może polec w konkursie o dotacje, jeśli zostanie nieodpowiednio opisany.  Na co zwrócić uwagę przy pisaniu wniosku?

– musisz pamiętać, że osoba sprawdzająca wniosek nie ma obowiązku znać się tak dobrze na danej dziedzinie jak Ty. A już na pewno nie może być zmuszana do domyślania się, co autor wniosku miał na myśli
– trzeba opisać pomysł zwięźle (np. ze względu na ograniczenia do 18 tys. znaków w generatorze wniosku), logicznie i zrozumiale
– lepiej nie używać żargonu oraz specjalistycznego słownictwa, gdy nie jest to niezbędne
– cele, jakie zakładamy muszą być realne i wykonalne, a to co napiszemy ma być przekonujące dla osoby oceniającej wniosek

 

'Nawet najlepszy pomysł może polec w konkursie o dotacje, jeśli zostanie źle opisany' Click To Tweet

 

Błąd nr 4 – Brak zabezpieczenia finansowego

Zanim zaczniesz ubiegać się o jakąkolwiek dotację analizując dostępne projekty unijne, musisz realnie ocenić kondycję finansową przedsiębiorstwa oraz jego szansę na uzyskanie kredytu lub innej formy finansowania. Brak podstaw finansowych jest źle oceniany i może być się przyczyną odrzucenia wniosku o dotację.

Na co powinieneś zwrócić uwagę analizując kwestie finansowe?

– pamiętaj na tym, że dotacje udzielane przez PARP mają charakter refundacji. Oznacza to, że musisz najpierw sam zebrać środki pieniężne na start i realizację projektu. Środki te zostaną Ci zwrócone, jeśli wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony i poprawnie udokumentujesz poniesione koszty
– przygotuj biznes plan dla potrzeb Twojego projektu. Zorientuj się ile Cię będzie kosztować jego realizacja i na jakie przychody możesz liczyć
– poszukaj źródeł pieniędzy. Rozeznaj się, na jakie kredyty możesz liczyć, jakie inne źródła finansowania wchodzą w grę

 

'dotacje udzielane przez PARP mają charakter refundacji. Musisz najpierw sam zebrać środki pieniężne' Click To Tweet

 

Błąd nr 5 – Błędy w budżecie

Błędem często popełnianym w budżecie jest:

– umieszczanie w nim pozycji niewystępujących w części opisowej wniosku. Zasadność takich wydatków budzi u oceniających wnioski wątpliwości
– inną częstą pomyłką jest przekroczenie kwoty cross-financingu
– źle wyliczony wkład własny

Co zrobić, by uniknąć tych pomyłek? Po napisaniu wniosku o dofinansowanie z unii europejskiej sprawdź:

– czy wszystkie pozycje budżetu zostały przedstawione w części opisowej i odwrotnie
– swoje obliczenia. Zrób jeszcze raz szacunki, by wyeliminować choćby drobne błędy. Od Twojej precyzji zależy zaufanie osób rozpatrujących wniosek do Twojego projektu

 

Błąd nr 6 –  Braki we wniosku o dofinansowanie z unii europejskiej

Przed złożeniem wniosku trzeba bardzo dokładnie go przejrzeć, aby sprawdzić czy jest kompletny. Niejednokrotnie zdarza się tak, że dobry projekt przepada z powodu:

– braku załączników,
– pozostawiania pustych pól we wniosku,
– braku podpisów,
– niezgodności wersji papierowej z elektroniczną na skutek różnicy sum kontrolnych na dokumentach.

Jak ustrzec się przed tymi prostymi pomyłkami? Jeszcze raz przeanalizuj dokumentacje i sporządź listę wymaganych dokumentów. Następnie przy pomocy listy sprawdź, czy niczego nie brakuje.

 

Podsumowanie

Wniosek o dofinansowanie z unii europejskiej jest dość skomplikowanym dokumentem. Mamy nadzieję, że z pomocą tego artykułu ustrzeżesz się prostych błędów. Czasami jednak lepiej oddać sprawę w ręce ekspertów. Chodzi tutaj przecież o potężny zastrzyk gotówki. Gdybyś potrzebował pomocy przy przygotowywaniu tejże dokumentacji, skontaktuj się z naszymi ekspertami.

 

Interesują Cię projekty unijne? Masz pytania? Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji!


Facebook

Środki z KFS

Dofinansowanie KFS środki dla firm EMAT HRC

Członkostwo w PIFS

EMAT HRC Certyfikat Polska Izba Firm Szkoleniowych