Dlaczego warto podjąć współpracę z agencją zatrudnienia podczas kryzysu?

  • 0
współpraca z agencją zatrudnienia

Dlaczego warto podjąć współpracę z agencją zatrudnienia podczas kryzysu?

Tags : 

Ograniczenia wprowadzone w związku z koronawirusem (SARS-CoV-2) z dnia na dzień powodują coraz większe straty w polskich przedsiębiorstwach. Tysiące firm ogranicza swoją działalność, część z nich jest zamykana z dnia na dzień. Największym problemem wielu przedsiębiorców oprócz braku płynności finansowej jest konieczność redukcji etatów. Likwidacja stanowisk w firmie musi być jednak przeprowadzona w sposób bezpieczny. Taki, który nie godzi w wizerunek firmy, jak również zabezpiecza dobro zwalnianego pracownika. Jak tego dokonać? Dowiecie się tego z poniższego artykułu. 

Agencja pracy to dobry partner również podczas kryzysu

Wiele dobrze prosperujących firm, które intensywnie rosły i rozwijały się w ostatnich latach,  prawdopodobnie nigdy wcześniej nie musiało uciekać się do zwolnień grupowych, aby uratować swój biznes. Nierzadko więc brakuje im odpowiednich narzędzi, czy wypracowanych procesów, aby zrobić to w bezpieczny sposób. Rozwiązaniem w tej sytuacji może być współpraca z agencją zatrudnienia, która zoptymalizuje zatrudnienie oraz pomoże ograniczyć straty finansowe. 

Dzięki pomocy agencji możesz zyskać możliwość elastycznego zatrudnienia pracowników i  otrzymać pomoc w przywróceniu płynności finansowej. Współpraca z agencją pozwoli Ci również zmienić strukturę kosztów ze stałych (np. związanych z utrzymaniem pracowników) na zmienne, poprzez stosowanie formuły pracy tymczasowej. 

Zalety współpracy z agencją zatrudnienia

  • Unikniesz procesu zwolnień – wypełniając etaty przy współpracy z agencją masz możliwość elastycznego zarządzania pracownikami, bez konsekwencji wynikających zwłaszcza z przeprowadzania zwolnień grupowych. Rozwiązanie to umożliwia natychmiastową oszczędność zasobów finansowych Twojej firmy. 

 

  • Agencja zatroszczy się, aby zwolnieni przez Ciebie pracownicy utrzymali ciągłość zatrudnienia poprzez np. zatrudnienie ich dla innego pracodawcy. Tym samym zachowasz dobry wizerunek wśród odchodzących osób, a także reszty Twojej kadry. 

Pamiętaj, że sytuacja kryzysowa nie będzie trwała wiecznie. W momencie wzrostu zapotrzebowania na pracowników masz pewność, że agencja zatrudnienia zapewni ci ich natychmiast. Współpraca ta jest zawsze elastyczna i zależna od Twoich potrzeb. 

Outplacement

Jeśli nie współpracujesz z agencją zatrudnienia, a wiesz, że nie unikniesz zwolnień to właśnie teraz jest najlepszy czas, aby taką współpracę nawiązać. 

Eksperci od HR kompleksowo przeprowadzą proces outplacementu, którego celem jest skuteczna organizacja procesu zwolnień. Właściwie zaplanowany i wdrożony outplacement to niezastąpione wsparcie dla osoby zwalnianej, a do tego jest działaniem, które ochroni wizerunek firmy. 

Co zawiera proces outplacementu?

Pakiety są zawsze elastyczne i dostosowane do indywidualnego zapotrzebowania danej firmy. Rozwiązania, które mogą okazać się dla Ciebie kluczowe to między innymi:

  • Wsparcie działów HR i kadry zarządzającej w podejmowaniu decyzji dotyczących zwolnień pracowników,
  • Pomoc prawna w procesie skomplikowanych zwolnień, w szczególności – zwolnień grupowych,
  • Wsparcie odchodzących pracowników w analizie ich predyspozycji i zdobyciu nowych kwalifikacji zawodowych (m.in.: udział w warsztatach, szkoleniach i webinarach z zakresu autoprezentacji, negocjacji, rozwoju osobistego oraz pomoc w planowaniu dalszej drogi zawodowej),
  • Wsparcie odchodzących pracowników w poszukiwaniu nowej pracy – pomoc w przygotowaniu dokumentów aplikacyjnych, pomoc w doborze ofert pracy i odnalezieniu się na obecnym rynku oraz przygotowanie do rozmów kwalifikacyjnych,
  • Wsparcie psychologiczne pracowników, aby umieli sobie  poradzić  z sytuacją kryzysową i emocjami związanymi z utratą pracy.

Podsumowanie

Jeśli w Twojej firmie nieodzownym będzie przeprowadzenie redukcji etatów to outplacement z pewnością okaże się dla Ciebie zbawienny. Agencja zajmie się formalnościami i przebiegiem całego procesu, a Ty, dzięki wsparciu, zachowasz dobry wizerunek i unikniesz roszczeń prawnych ze strony pracowników, zwłaszcza w przypadku zwolnień grupowych. Dodatkowo, jeżeli rynek zmusi Cię do zwolnienia pracowników stałych to agencja pomoże im w znalezieniu nowego miejsca zatrudnienia.

Skontaktuj się z nami, wspólnie dobierzemy odpowiednie rozwiązanie dla Twojej firmy.

 

 

Dowiedz się więcej o outplacemencie -> 

Przeczytaj nasze pozostałe artykuł -> 

Odwiedź naszego Facebooka i bądź na bieżąco ->


Facebook

Środki z KFS

Dofinansowanie KFS środki dla firm EMAT HRC

Członkostwo w PIFS

EMAT HRC Certyfikat Polska Izba Firm Szkoleniowych