Dlaczego warto zatrudnić pracownika ze Wschodu? Oto 3 powody! 

  • 1
pracownicy ze wschodu dlaczego warto powody

Dlaczego warto zatrudnić pracownika ze Wschodu? Oto 3 powody! 

Tags : 

Jeżeli prowadzisz własną firmę, z pewnością zdajesz sobie sprawę jak trudno w dzisiejszych czasach znaleźć dobrego pracownika. Malejące bezrobocie i coraz większe wymagania kandydatów powodują ból głowy nie tylko Twój, ale większości pracodawców. Wbrew pozorom ten ból da się uleczyć szybciej i skuteczniej niż ibuprofenem. Spytasz jak? Co powiesz na hasło: pracownik ze Wschodu? Poniżej przeczytasz o 3 aspektach, które gwarantują, że pracownik ze wschodu będzie najlepszym rozwiązaniem dla Twojej firmy.  

 

1.Stabilność zatrudnienia

Prognozowane utrzymanie wzrostu gospodarczego na poziomie 3,5-3,8% będzie wymuszało wzrosty zatrudnienia o ponad 1% r/r. Gdzie szukać pracowników przy wciąż malejącej stopie bezrobocia? Demografia oraz migracje zarobkowe dają o sobie znać i brak rąk do pracy staje się coraz dotkliwszym problemem polskiego rynku. Jako pracodawca będziesz musiał poradzić sobie z deficytami tworząc konkurencyjne warunki pracy.  Najlepszym  z rozwiązań na przyciągnięcie kandydatów do pracy będzie oczywiście poprawa oferty zatrudnienia – wzrost wynagrodzeń, pakietów benefitów i świadczeń pozapłacowych. Tylko, że nie każdego przedsiębiorcę stać na stosowanie tych rozwiązań.  Tańszym i skuteczniejszym sposobem może okazać się rekrutacja pracownika ze Wschodu. Podarowanie szansy pracownikom zza wschodniej granicy gwarantuje stabilność zatrudnienia w firmie. Sytuację tą komentuje Tomasz Misiak, Prezydent Rady Nadzorczej Work Service S.A., mówiąc:

„Przy trendzie bezrobocia zmierzającego sukcesywnie w dół, pogłębianie się deficytów kadrowych jest nieuniknione. Polska będzie musiała wspierać swój rozwój gospodarczy przyciąganiem pracowników zza granicy. Z naszych badań wynika, że dla 20% polskich przedsiębiorców krajem, który najlepiej uzupełni polskie braki pracowników jest Ukraina. Dlatego warto już dziś mieć tę świadomość i zacząć budować stosowne ku temu zaplecze multikulturowe”.

 

2. Motywacja do pracy

Największą motywacją pracowników z Ukrainy do pracy w Polsce jest polepszenie warunków bytowych dla siebie i rodziny, która pozostała w kraju wyniszczonym przez wojnę. Ukraińcy przyjeżdżają do Polski z nadzieją na znalezienie pracy i zarobienie dużej sumy pieniędzy. Wynagrodzenie, które mogą otrzymać za uczciwą pracę w Polsce jest nawet 6-krotnie wyższe niż na Ukrainie! Newsweek donosi, że

„Statystyczny Ukrainiec zarabia dziś 3633 hrywny, czyli równowartość 580 złotych/brutto lub 140 euro. Rok po Majdanie średnia pensja na Ukrainie jest najniższa w Europie.”

Ukraińcy są więc gotowi pracować po 12h dziennie i wykonywać obowiązki, których nie podejmie pracownik z rodzimego kraju. Pracownik ze Wschodu charakteryzuje się takimi cechami jak: dyspozycyjność, zaangażowanie, sumienność, precyzja. Powierzone zadania wykonuje najlepiej jak potrafi, bo ma świadomość, że praca w Polsce może dać mu szansę na rozwój osobisty i poprawę warunków bytowych.

'Ukraińcy są gotowi wykonywać obowiązki, których nie podejmie pracownik z rodzimego kraju' Click To Tweet

 

3. Bliskość kulturowa i językowa

Cechą najbardziej łączącą Polskę i Ukrainę są wspólne korzenie kulturowo-językowe, pochodzące od jednego ludu słowiańskiego. Powoduje to spore podobieństwa językowe. Słowa w języku Ukraińskim brzmią niebywale podobnie do polskich, co niweluje ryzyko niezrozumienia, przyszłych nieporozumień warunkowanych różnicą lingwistyczną. Pracownikom z Ukrainy potrzebne są ok. 2 tygodnie na osłuchanie nowego języka i swobodniejsze posługiwanie się nim. Dzięki temu Ukraińcy nie mają problemu z porozumiewaniem się ze współpracownikami oraz prawidłowym wykonaniem poleceń. Bliskość kulturowa i językowa sprawia, że pracownik ze Wschodu szybciej się asymiluje. Polakom też łatwiej zaakceptować obywateli Ukrainy, pomimo dystansu do imigrantów zarobkowych..

'Pracownikom z Ukrainy potrzebne są ok. 2 tygodnie na osłuchanie języka polskiego' Click To Tweet

 

Jak widzisz, pracownik ze wschodu może być odpowiedzią na bolączki rekrutacyjne Twojego przedsiębiorstwa. Zatrudnienie obywateli ukraińskich będzie korzystne dla obu stron. Decydują się na to rozwiązanie otrzymasz oddanego, uczciwego i wiernego pracownika, a do tego zyskasz na tym ekonomicznie.  

Martwisz się o kwestie techniczne związane z zatrudnieniem pracownika ze wschodu? Niepotrzebnie. Możemy Ci w tym pomóc. Kliknij, by dowiedzieć się więcej. 


Facebook

Środki z KFS

Dofinansowanie KFS środki dla firm EMAT HRC

Członkostwo w PIFS

EMAT HRC Certyfikat Polska Izba Firm Szkoleniowych