15 objawów pracoholizmu – sprawdź czy jesteś pracoholikiem!

  • 1
pracoholizm objawy, objawy pracoholizmu

15 objawów pracoholizmu – sprawdź czy jesteś pracoholikiem!

Tags : 

Pracoholizm jest chorobą i należy powiedzieć to wprost. Można go również nazwać uzależnieniem od pracy, a jak wiadomo – większość uzależnień nie jest zdrowa dla ludzkiego organizmu. Sprawdź 15 objawów pracoholizmu i dowiedz się czy możesz nazywać się pracoholikiem czy raczej nie masz powodów do obaw. Poznaj objawy pracoholizmu, dowiedz się czym on w ogóle jest i jak sobie z nim radzić, jeśli Cię dopadnie.

Definicja pracoholizmu – czym jest uzależnienie od pracy?

W wyjaśnieniu pracoholizmu najlepiej będzie posłużyć się już opracowanymi definicjami, które idealnie opisują ten stan. Pierwsza definicja pracoholizmu powstała w latach 70-tych:
„Pracoholik to osoba, której potrzeba pracy jest tak wielka, że zaspokajanie jej wywołuje znaczne dolegliwości i wywiera negatywny wpływ na stan zdrowia, osobiste szczęście, relacje międzyosobowe i społeczne” (Oates, 1971).

U pracoholika potrzeba pracy jest tak wielka, że zaspokajanie jej wywołuje negatywne dolegliwości Click To Tweet

Obecnie pracoholizm to rodzaj uzależnienia psychicznego, objawiającego się obsesyjną i wewnętrzną potrzebą ciągłego wykonywania pracy kosztem innych czynności. Typowy pracoholik jest w takim stopniu zaabsorbowany pracą, że nie potrafi kontrolować ilości poświęcanego na nią czasu.
Pracoholizm jest wyniszczającym uzależnieniem i zalicza się do najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych.  Pracoholicy wykazują następujące symptomy:

– zniekształcone postrzeganie rzeczywistości

– potrzeba kontroli

– mechanizmy zaprzeczania

– objawy depresji

– skłonność do irytowania się

– problemy w relacjach z bliskimi

15 objawów pracoholizmu – po czym rozpoznać pracoholika?

Jak każda choroba, również i pracoholizm można zdiagnozować. Poniżej znajduje się 15 objawów pracoholizmu, dzięki którym łatwiej sprawdzisz czy masz powody do obaw czy raczej możesz spać spokojnie, bo pracę traktujesz „zdrowo”. Sprawdź objawy pracoholizmu:

1. Spędzanie w pracy większej części doby (codzienne zostawanie po godzinach).

2. Nie odczuwanie upływu czasu podczas pracy.

3. Regularne zabieranie pracy do domu.

4. Stawianie spraw zawodowych na pierwszym miejscu.

5. Nakładanie na siebie wielu zobowiązań i niechęć delegowania zadań innym współpracownikom.

6. Wypowiedzi pracoholika dotyczą głównie spraw zawodowych oraz ludzi z branży.

7. Spadek zadowolenia z pracy pomimo wkładanego w nią wysiłku.

8. Poczucie bycia niezastąpionym w pracy.

9. Tendencja do perfekcjonizmu i nadmiernej kontroli.

10. Odczuwanie napięcia, zniechęcenia lub apatii w sytuacji bycia bez pracy.

11. Odczuwanie ogromnych wyrzutów sumienia w sytuacji popełnienia błędu podczas wykonywanej pracy.

12. Tendencja do życia w ciągłym pośpiechu.

13. Zaniedbywanie własnych potrzeb (m.in. sen, odżywianie).

14. Zaniedbywanie bliskich (brak czasu dla rodziny i przyjaciół).

15. Rezygnowanie z urlopu.

Typy pracoholików – Klasyfikacja Bryana Robbinsona (1998)

NIESTRUDZONY PRACOHOLIK –  to osoba, która pracuje kompulsywnie i wytrwale dzień i noc, bez odpoczynków w trakcie weekendów i bez urlopów;  pilnuje wyznaczonych terminów.

BULIMICZNY PRACOHOLIK – to osoba, która posiada ekstremalne wzorce pracy, które wahają się od całkowitego zaangażowania i poświęcania się pracy aż do całkowitej rezygnacji z niej; pracoholik bulimiczny przez cały czas przeżywa wzrost napięcia, dopiero wysokie napięcie i lęk oraz presja czasu uaktywnia działanie.

PRACOHOLIK Z DEFICYTAMI UWAGI – to osoba, która szuka adrenaliny, łatwo się nudzi i stale potrzebuje stymulacji, jest aktywna w inicjowaniu pracy, ale nie potrafi jej finalizować, ma problemy ze skupieniem się na zadaniu, które jakiś czas temu rozpoczęła i skacze do następnego punktu planu, pozostawiając wiele projektów niezakończonych.

PRACOHOLIK ROZKOSZUJĄCY SIĘ PRACĄ – to osoba, która jest metodyczna, analityczna, skupia się nadmiernie na detalach, jest perfekcjonistą.

Leczenie pracoholizmu – Jak zerwać z nałogiem?

Jeśli zaobserwowałeś u siebie objawy pracoholizmu, powinieneś wiedzieć czym on może grozić. Pracoholizm może prowadzić do chorób i zawałów serca, wylewu mózgu, otyłości czy schorzeń stawów. Obecnie powszechne jest również zjawisko karoshi, czyli tzw. „śmierć z przepracowania”, „śmierć przy biurku”, które zostało zauważone po raz pierwszy w Japonii. Jest to nagła śmierć wynikająca z przepracowania oraz ekspozycji na długotrwały stres.

Powrót do zdrowia jest możliwy poprzez psychoterapię, ponieważ problem ma podłoże ściśle psychologiczne. Podczas psychoterapii pracuje się głównie z przekonaniami osoby uzależnionej od pracy oraz z jej labilną samooceną. Osobę uzależnioną uczy się ekspresji swoich uczuć, oddzielania czasu pracy od odpoczynku oraz umiejętności delegowania pracy innym współpracownikom.

Pracoholizm jest uzależnieniem i wymaga leczenia Click To Tweet

Zerwanie z nałogiem pracoholika to bardzo długa praca nad sobą. Jednak ZMIANA jest osiągalna i w trudnych chwilach trzeba o tym zawsze pamiętać.


Facebook

Środki z KFS

Dofinansowanie KFS środki dla firm EMAT HRC

Członkostwo w PIFS

EMAT HRC Certyfikat Polska Izba Firm Szkoleniowych