15 elementów idealnego CV

  • 0
15 elementów idealnego CV

15 elementów idealnego CV

Tags : 

CV to niemalże zawsze obowiązkowy dokument w procesie starania się o pracę. Jeśli źle zabierzesz się do jego przygotowania, możesz skreślić swoje szanse już na samym początku. Sprawdź 15 elementów idealnego CV, o które musisz zadbać, jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie!

Jak napisać dobre CV?

Poznaj 15 elementów idealnego CV, które muszą się w nim znaleźć:

1. Profesjonalny, schludny dokument – CV to w zasadzie pierwszy element, który decyduje o tym, czy dana firma w ogóle zainteresuje się Twoją aplikacją. Dzięki profesjonalnie napisanemu CV możesz zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie nawet o 40%. Możesz w tym celu skorzystać z fachowych porad rekruterów z Agencji Pracy (hmm… to przecież my! Chcesz porady? Kliknij!), gotowych szablonów CV czy inspirujących wzorów. Wybór należy do Ciebie, jednak pamiętaj – to może być najważniejsza decyzja w procesie poszukiwania zatrudnienia!

Dzięki profesjonalnie napisanemu CV możesz zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie nawet o 40%! Click To Tweet

2. Wprowadzenie do CV – warto napisać 3-5 zdań o sobie już na początku CV. Kim jesteś, czym się zajmujesz, jakie masz doświadczenie, czym się interesujesz. Będzie to pewnego rodzaju zapowiedź tego, co znajduje się dalej, ale w skróconej i ciekawej formie. Pomyśl o tym nieszablonowo, a na pewno przyciągniesz uwagę rekruterów.

3. Prawdziwe informacje – niezależnie od tego czy skłamiesz już w CV czy dopiero na rozmowie kwalifikacyjnej, to i tak wyjdzie na jaw. Jeśli naciągniesz swoje kompetencje czy znajomość języków obcych do bardzo wysokich rozmiarów, aby dostosować się do wymagań pracodawcy, popełnisz jeden z większych błędów. Rekruterzy są sprytni, dzięki czemu w mgnieniu oka sprawdzą wszystko, co wyda im się podejrzane lub… nadzwyczajnie ciekawe.

4. Dobre zdjęcie, ale też wizerunek – badania dowodzą, że ludzie oceniają kompetencje i wiarygodność innych w mniej niż jedną sekundę tylko i wyłącznie na podstawie wyglądu. Warto dodać, że rekruterzy to również ludzie, o czym niektórzy chyba o tym zapominają, więc jeśli Twoje CV ich zainteresuje, na pewno sprawdzą Cię w mediach społecznościowych 🙂

Badania dowodzą, że ludzie oceniają innych w mniej niż 1 sekundę na podstawie ich wyglądu! Click To Tweet

5. Wykształcenie – warto skończyć nie tylko dobrą szkołę i studia, które nie obejmują wyłącznie zagadnień teoretycznych. Oprócz tego, na pewno opłaci się udział w kursach pozwalających zdobyć nowe, przydatne kompetencje, zgodne z wykształceniem lub tym, co chcesz robić. Jeśli nie skończyłeś studiów, zapisz się na dodatkowe szkolenia, które pozwolą Ci poszerzyć i poprawić umiejętności potrzebne do pracy. A później to wszystko zawrzyj w CV. Pamiętaj tylko, żeby nie wpisywać kursów czy szkoleń, które kompletnie nie pasują do stanowiska, na które aplikujesz (np. kurs dekoracji wnętrz, jeśli starasz się o pracę doradcy klienta w salonie u jednego z operatorów sieci komórkowych).

6. Doświadczenie – najlepiej, jeśli masz już jakieś doświadczenie na stanowisku, na które aplikujesz. Jeśli tak nie jest, bez obaw – to jeszcze nie oznacza, że Twoje szanse właśnie zmalały do zera. Uczestniczyłeś w wolontariacie, stażach, praktykach? Koniecznie zawrzyj to w CV. A jeśli nie masz żadnego doświadczenia, koniecznie zostań wolontariuszem lub dołącz do akcji przynajmniej darmowych praktyk i staży! To pole jest bardzo istotne dla rekruterów.

7. Dodatkowe aktywności – warto w CV pochwalić się czymś, co robisz poza pracą. Działalność charytatywna? Amatorski klub sportowy? Zainteresowania związane z branżą? Tu wszystko może Ci pomóc, dlatego zadbaj również o tę część CV. Pokaż się z ciekawej strony, jednak pamiętaj – nie przesadzaj! (patrz punkt 3).

8. Umiejętności – wpisz tutaj to, co naprawę potrafisz (ponownie nawiązując do punktu nr 3). Nie zmyślaj, nie fantazjuj, podaruj sobie marzenia w stylu „przecież kiedyś na pewno się tego nauczę!”. Odpuść również banały, jak np. „umiejętność pracy pod presją czasu”, „umiejętność pracy w grupie”, „kreatywność”, „odporność na stres”.

Nigdy nie wpisuj w CV umiejętności, które kompletnie nic nie mówią albo których nie posiadasz! Click To Tweet

9. Zainteresowania – tutaj lepiej w kilku słowach lub zdaniach opisać swoje zainteresowania, niż po prostu je wymienić. Nie pisz więc „sport, muzyka, film, polityka”, tylko lepiej „Biegi długodystansowe i piłka nożna (Premier League, Lotto Ekstraklasa), książki kryminalne (ulubieni autorzy)” itp.. Zainteresuj rekrutera, nie pisz tego co wszyscy 🙂

10. Kursy – warto od czasu do czasu wybrać się na dodatkowy kurs związany z Twoimi zainteresowaniami branżowymi. Świat pędzi do przodu w oszałamiającym tempie, dlatego warto weryfikować swoje umiejętności co jakiś czas, żeby nie obudzić się… z ręką w nocniku 🙂 To inwestycja w siebie, w przyszłość oraz w lepsze stanowisko.

11. Certyfikaty – jak wyżej. Po prostu czasem warto na papierze mieć potwierdzenie swoich niezwykłych umiejętności 🙂

12. Estetyka – Twoje CV musi być po prostu ładne i dostosowane do stanowiska, na jakie aplikujesz. Jeśli chcesz być grafikiem, chyba powinieneś pomyśleć nad czymś więcej niż tylko szablonem z Office’a lub prostych generatorów, prawda? Jeśli jest to stanowisko biurowe, idealnie sprawdzi się klasyczne CV, które nie zaskoczy rekrutera. Niespodzianki mogą się czasem opłacić, ale na niektórych stanowiskach Twoja kreatywność może nie działać na Twoją korzyść.

13. Poprawna pisownia – nie możesz pozwolić sobie na błędy ortograficzne czy literówki w swoim CV. Sprawdź je, jeśli już je przygotujesz. Sprawdziłeś i nie znalazłeś błędów? Sprawdź jeszcze raz. Znowu nic? To przeczytaj je ponownie. O, literówka! No to sprawdź jeszcze raz, i znów, i znów. Ten dokument musi być dopracowany na 100%.

14. Klauzula o przetwarzaniu danych osobowych – jeśli nie ma jej w Twoim CV, taki błąd kwalifikuje Twoją aplikację do kosza. Skoro nie wyrażasz zgody na przetwarzanie danych osobowych to tak, jakby Twojego CV wcale nie było. Nie możesz o tym zapomnieć!

15. Właściwe dane kontaktowe – to wbrew pozorom niezwykle istotny punkt. Dlaczego? No bo co z tego, jeśli Twoje CV będzie znakomite, Twoje doświadczenie sprawi, że rekruterom zabraknie tchu, a swoimi opisem zainteresowań rozbudzisz pasję w innych, jeśli… podasz zły numer telefonu i zły adres mailowy. W ten sposób przekreślisz swoje szanse. No, chyba że jesteś rekinem biznesu i rekruterzy będą się o Ciebie bić – wtedy być może znajdą kontakt do Ciebie w inny sposób. Ale sam przyznasz, że jest mała szansa na taki scenariusz, co? 🙂

W CV pamiętaj o poprawnych danych kontaktowych. Jeśli będą błędne, nikt się z Tobą nie skontaktuje! Click To Tweet

Teraz, kiedy już znasz 15 elementów idealnego CV, powinieneś wprowadzić je w życie. Tylko nie jutro, nie za tydzień i nie za miesiąc, a TERAZ! Jeśli naprawdę zależy Ci na znalezieniu jak najlepszej pracy, nie zwlekaj. Być może rekruterzy czekają właśnie na Ciebie? Możesz także sprawdzić nasze oferty pracy! 🙂

Koniecznie daj nam znać czy lista 15 elementów idealnego CV pomogła Ci w tworzeniu tego dokumentu. Może jest coś, co warto by dodać do tej listy? Jeśli tak uważasz, koniecznie daj nam znać!


Facebook

Środki z KFS

Dofinansowanie KFS środki dla firm EMAT HRC

Członkostwo w PIFS

EMAT HRC Certyfikat Polska Izba Firm Szkoleniowych